Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Brakuje pieniędzy na kluczową obietnicę. Polacy pilnie apelują
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.03.2024 11:12

Brakuje pieniędzy na kluczową obietnicę. Polacy pilnie apelują

Pieniądze
Iberion

Zmiany w składce zdrowotnej to jeden z kluczowych postulatów wyborczych, który znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” przedstawionych przez Koalicję Obywatelską. Teraz okazuje się, że spełnienie tej obietnicy może nie dojść do skutku, a to wszystko przez brak środków.

Polski Ład wprowadził niemałe zamieszanie w składce zdrowotnej

W 2022 roku zasady rozliczania składki zdrowotnej zostały znacznie zmienione. Rozwiązania, które zostały wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, przyniosły sporo zamieszania i z pewnością nie były korzystne dla polskich przedsiębiorców. Jakiś czas temu zapowiedziano zmiany w tej kwestii, ale teraz pojawił się nieoczekiwany problem, który może skutecznie uniemożliwić spełnienie tej obietnicy wyborczej. 

Zobacz także: Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka sama ściągnie zaległą opłatę

Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwoty

Składka zdrowotna do zmiany

Zmiana w kwestii składki zdrowotnej była jedną z kluczowych obietnic wyborczych. Postulat znalazł się w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, które przedstawiła Koalicja Obywatelska. 

Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych - zapowiadano podczas kampanii wyborczej.

Brakuje środków na wprowadzenie zmian. Pilny apel przedsiębiorców

Jak podaje portal “Super Biznes”, prawdopodobnie spełnienie obietnicy zmiany składki zdrowotnej nie dojdzie do skutku. Okazuje się bowiem, że brakuje na to środków w budżecie. Przedsiębiorcy postanowili wystosować pilny apel do rządzących w kwestii składki zdrowotnej.

Powrót do rozwiązań, które obowiązywały przed wprowadzeniem Polskiego Ładu to ubytek dochodów państwa o ok. 10 mld. zł. Liczymy jednak, że w trakcie dalszych prac zostaną uwzględnione oczekiwania przedsiębiorców, aby składka nie stanowiła tak dużego obciążenia jak obecnie - przekazuje Konfederacja Lewiatan, cytowana przez “Super Biznes”.