Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle pieniędzy komornik może zabrać z wypłaty. Kwota uległa zmianie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 29.02.2024 19:20

Tyle pieniędzy komornik może zabrać z wypłaty. Kwota uległa zmianie

portfel
Pixabay/Andrew Khoroshavin

Egzekucja komornicza to proces, który może wywołać wiele niepokoju i niepewności w życiu każdego dłużnika. Zajęcie dochodu czy mienia przez komornika może stanowić poważne utrudnienie dla osób zadłużonych, zwłaszcza dla tych zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Warto zrozumieć, jakie są zasady i ograniczenia tego procesu, aby móc chronić swoje interesy finansowe.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2024 roku

W przypadku egzekucji komorniczej istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia, która chroni część dochodu dłużnika. Zgodnie z aktualnymi przepisami, kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2024 roku wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli 3181,50 zł od stycznia do czerwca oraz 3225 zł od lipca do grudnia. Jest to kwota brutto, uwzględniająca wszystkie składki społeczne i podatki.

Duża zmiana w wyliczaniu emerytur. Seniorzy powinni się pospieszyć Nawet 336 zł dodatku do emerytury. Wiadomo, komu się należą

Zajęcie komornicze a umowa zlecenie

Omówione przepisy dotyczą głównie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednakże dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenia nie ma takiej samej ochrony w przypadku zajęcia komorniczego. Jest to istotne zagadnienie, ponieważ dotyczy coraz większej liczby pracowników korzystających z elastycznych form zatrudnienia, takich jak umowy zlecenie.

Od 2019 roku istnieje możliwość stosowania kwoty wolnej od zajęcia również dla dochodów z umowy zlecenia, pod warunkiem, że są one regularne i stanowią główne źródło utrzymania dłużnika. W praktyce oznacza to, że dłużnik powinien poinformować komornika o charakterze i wysokości swoich dochodów z umowy zlecenia oraz o ich roli w zapewnieniu utrzymania. W takiej sytuacji komornik może zastosować odpowiednią kwotę wolną od zajęcia, co stanowi pewną ochronę dla dłużnika przed całkowitym zajęciem dochodu.

ZOBACZ TAKŻE: Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym

Co może zająć komornik?

Egzekucja komornicza nie ogranicza się jedynie do zajmowania dochodu dłużnika. Komornik ma również prawo do zajęcia różnych rodzajów mienia, zarówno ruchomego, jak i nieruchomego:

  • Ruchomości, które mogą zostać zajęte, obejmują sprzęt elektroniczny, pojazdy, meble oraz inne przedmioty wartościowe, które mogą być sprzedane na licytacji w celu spłacenia wierzycieli.
  • Jeśli chodzi o nieruchomości, komornik może zająć domy, mieszkania, działki lub inne nieruchomości należące do dłużnika. Te nieruchomości również podlegają licytacji, a uzyskane środki mogą być przeznaczone na spłatę zobowiązań.