Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany w ważnym świadczeniu. 1 kwietnia stawki pójdą w górę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.03.2024 09:20

Duże zmiany w ważnym świadczeniu. 1 kwietnia stawki pójdą w górę

Kobieta, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Już 1 kwietnia w ważnym świadczeniu zajdzie sporo zmian. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stawki dodatku pójdą w górę, więc Polacy będą mogli liczyć na sporo wyższe wypłaty. Przedstawiamy szczegóły.

Polacy mogą liczyć na wypłatę odszkodowania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Jednym z nich jest odszkodowanie za wypadek przy pracy. Środki przyznawane są w oparciu o procent uszczerbku na zdrowiu, który jest ustalany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Stosowne orzeczenie jest wydawane dopiero po zakończonej rehabilitacji. Aktualnie Polacy mogą liczyć na wypłatę w wysokości 1269 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

Zobacz także: Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka sama ściągnie zaległą opłatę

Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwoty

Już wkrótce stawka odszkodowania pójdzie w górę

Wraz z dniem 1 kwietnia 2024 r. w życie wejdą nowe stawki odszkodowania za wypadek przy pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że ZUS wypłaci 1431 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Jeśli ktoś otrzyma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji otrzymają 25 044 zł. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej odszkodowanie będzie na poziomie 128 799 zł, a dzieci takiej osoby otrzymają dodatkowe 25 044 zł.

W niektórych przypadkach odszkodowanie nie przysługuje

Osoby, które chcą ubiegać się o wypłatę odszkodowania za wypadek przy pracy, powinny złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u, a do niego dołączyć dokumenty, takie jak: protokół powypadkowy oraz druk OL-9, który powinien zostać wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza.

Należy pamiętać, że są dwa przypadki, w których pracownik nie będzie miał prawa do odszkodowania. Chodzi dokładnie o wypadki, których przyczyną było umyślne niezastosowanie się do przepisów BHP lub rażące niedbalstwo. Pieniędzy nie otrzymają także osoby, które w trakcie wypadku były pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.