Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zmienia termin wypłat emerytur w marcu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 29.02.2024 21:40

ZUS zmienia termin wypłat emerytur w marcu

kalendarz pieniądze
Iberion

W marcu seniorzy otrzymają rewaloryzowane świadczenie. Kiedy podwyższona emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nich trafi? Jak się okazuje, ze względu na kalendarz niektórzy dostaną wypłaty w innym terminie, niż widnieje na ich decyzjach. Są osoby, które z pieniędzy będą mogły się cieszyć trochę wcześniej.

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Podwyżka świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie w 2024 roku 12,12 procent. Minimalna emerytura wzrośnie z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Pierwsza wypłata podwyższonego świadczenia nastąpi już w marcu. W jakie dni seniorzy mogą spodziewać się środków? Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła świadczenie w 7 określonych dni miesiąca. W marcu w przypadku niektórych emerytów nastąpi zmiana w terminie wypłaty.

ZOBACZ TAKŻE: 700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

Ponad 130 tys. na remont. Trzeba spełnić jeden warunek

Termin wypłaty emerytury. Może dojść do zmiany daty

ZUS przewiduje określone dni na wypłacanie świadczeń emerytalnych. Decyzja w tej sprawie dla każdego seniora zapada już w momencie składania wniosku o emeryturę. Na jakiej podstawie Zakład wybiera datę? Brane są pod uwagę dwa czynniki: liczba świadczeń wypłacanych danego dnia, oraz tempo, z jakim napływają składki emerytalne.

W wyjątkowych przypadkach daty przewidziane przez ZUS mogą ulec zmianie, bądź nawet nie obowiązywać. Dany oddział może zadecydować o wypłatach w ramach odrębnego harmonogramu. Można także wystosować do Zakładu wniosek o wypłatę w konkretnym dniu. Ten jednak musi zostać odpowiednio uargumentowany, np. przez finansowe zobowiązania.

ZOBACZ TAKŻE: Szaleństwo zakupów w Biedronce. “Limit dzienny 6 opakowań”

Kiedy wypłata emerytur w marcu? Niektórzy dostaną pieniądze wcześniej

ZUS dokonuje wypłat świadczenia emerytalnego w określone 7 dni miesiąca. Wyjątek stanowią jedynie dni wolne od pracy. Jeśli data widniejąca na decyzji o przyznaniu świadczenia wypada w weekend, ZUS przesyła pieniądze z wyprzedzeniem.

W marcu 2024 roku przewidziany jest jeden termin wypłaty, który ulegnie zmianie. Chodzi o 10 marca, który wypada w niedzielę. Zgodnie z zasadami ZUS pieniądze znajdą się u emerytów w poprzednim dniu roboczym. W tym przypadku będzie to piątek, 8 marca.

Pozostałe terminy wypłat będą obowiązywać co do zasady. Seniorzy dostaną środki ze świadczenia w 1., 5., 6., 15., 20., i 25. dniu miesiąca.

 

Źródło: interia.pl