Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci będą zawiedzeni. Mogą dostać o wiele mniej niż przed rokiem
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 15:05

Emeryci będą zawiedzeni. Mogą dostać o wiele mniej niż przed rokiem

emeryci
Marek BAZAK/East News

Już od piątku 1 marca ruszają wypłaty wyższych emerytur. Wszystko w związku z waloryzacją świadczeń. Wszystko wskazuje na to, że dwucyfrowy wskaźnik waloryzacji prędko nie wróci. Niektórzy seniorzy będą zawiedzeni, ponieważ zyskają mniej niż rok temu.

Od marca rusza waloryzacja emerytur. Niektórzy będą zawiedzeni

Jak co roku, w marcu świadczenia emerytalne zostaną poddane waloryzacji. W tym roku wskaźnik wyniesie wyniesienie 12,12 proc., co oznacza, że niektórzy seniorzy sporo zyskają. Działania rządu mają być rekompensatą za rekordowo wysoką inflację w ubiegłych miesiącach. Emerytury i renty ulegają podwyższeniu tak, aby nie straciły na wartości.

Od piątku 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie o 12,12 proc. Niektórzy seniorzy mogą być jednak rozczarowani, ponieważ dostaną mniej niż przed rokiem. Wzrost będzie mniejszy z powodu obecnego wskaźnika inflacji, a także braku podwyżek kwotowych.

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym

Waloryzacja emerytur w latach ubiegłych

W ubiegłych latach rząd często decydował o waloryzacji kwotowo-procentowej, na czym korzystali zwłaszcza seniorzy otrzymujący najniższe świadczenia. Rok temu podwyżka kwotowa gwarantowana wyniosła 250 zł brutto, w przeliczeniu 227,50 zł na rękę. Cieszyć się z niej mogli pobierający świadczenia od emerytury minimalnej do około 1 800 zł brutto. Dla kwot przekraczających ten pułap stosowano podwyżki procentowe (14,8 proc.).

ZOBACZ: Litera "R" na skrzynce pocztowej. Niewielu wie, co oznacza

Część emerytów będzie zawiedziona

Tym razem nie ma co liczyć na waloryzację kwotową. Świadczenia zostano podniesione o 12,12 proc., co oznacza, że seniorzy zyskają mniej niż przed rokiem.

Minimalna emerytura wzrośnie zaledwie o 192 zł brutto. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę w wysokości 2000 zł brutto, dostaną o 220,58 zł więcej. Ci, ze świadczeniem 3000 zł brutto zyskają 286,88 zł, a z kolei uprawniony pobierający 4 tys. zł brutto otrzyma 485 zł więcej - wylicza "Fakt".

ZOBACZ: Aplikacja Moja Biedronka nie działa. Polacy mają problem podczas zakupów

Emeryci mogą więc pomimo zapowiadanych podwyżek czuć niedosyt. Coraz częściej mówi się jednak o pomyśle podwójnej waloryzacji, która mogłaby wystąpić również we wrześniu przy wysokim wskaźniku inflacji.