Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy będą zachwyceni. Na dniach otrzymają wyższe wypłaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 13:47

Seniorzy będą zachwyceni. Na dniach otrzymają wyższe wypłaty

Seniorka, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Już na dniach Polacy otrzymają wypłaty zwaloryzowanych świadczeń. Wielu z nich z niecierpliwością czekało na podwyżki, które pozytywnie wpłyną na ich budżet domowy. Wiadomo już, na jakie kwoty będą mogli liczyć seniorzy.

Seniorzy długo czekali na ten dzień

Seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, które są wypłaca między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co ważne, Polacy nie muszą w związku z tym dopełniać żadnych dodatkowych formalności, bo wysokość ich świadczeń zostanie podniesiona automatycznie. 

Zobacz także: ZUS zawiesi wypłaty emerytury. Wiemy, kto nie otrzyma świadczenia

Sposób na podwyższenie emerytury. Trzeba spełnić kluczowe warunki

Już w tym tygodniu seniorzy dostaną wyższe wypłaty

Pierwsze przelewy powiększonych świadczeń dotrą do seniorów już w ten piątek. Pieniądze będą wypłacane zgodnie ze stałym harmonogramem ZUS i KRUS, czyli: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25 dnia miesiąca. Czasami zdarza się, że pieniądze są przyznawane nieco wcześniej. Dzieje się tak tylko i wyłącznie wtedy, gdy termin przypada w niedzielę lub dzień wolny od pracy. Jeśli chodzi przyszły miesiąc, to seniorzy, którzy otrzymują emeryturę 10. dnia miesiąca, w marcu dostaną pieniądze dwa dni wcześniej. 

Fantastyczne wieści dla seniorów. Tyle wyniosą tegoroczne podwyżki

Wysokość waloryzacji jest określana na podstawie różnych czynników, takich jak na przykład poziom inflacji. Tegoroczna podwyżka będzie na poziomie 12,12 procent i w związku z tym minimalna emerytura wzrośnie z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. 

Przykładowo, jeśli ktoś aktualnie otrzymuje świadczenie w wysokości 1092 zł na rękę, to od 1 marca będzie mógł liczyć na 1224,35 złotych. W przypadku emerytury 1365 zł na rękę, po waloryzacji wypłata ta wyniesie 1530,44 zł.