Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sposób na podwyższenie emerytury. Trzeba spełnić kluczowe warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 09:45

Sposób na podwyższenie emerytury. Trzeba spełnić kluczowe warunki

Seniorka
Iberion

Większość seniorów w Polsce otrzymuje niewielkie emerytury, a problem groszowych świadczeń jest coraz poważniejszy. Okazuje się, że istnieje pewien banalnie prosty sposób na podwyższenie swoich comiesięcznych wypłat. Przedstawiamy szczegóły. 

Coraz więcej seniorów otrzymuje groszowe emerytury

Problem groszowych emerytur jest w naszym kraju bardzo powszechny. Coraz więcej seniorów otrzymuje wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które są niższe od minimalnej wysokości świadczenia. Niektórzy mogą liczyć na comiesięczne przelewy rekordowo niskich kwot, które nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Wielu emerytów podczas pobierania świadczenia decyduje się na pracę i dzięki temu są w stanie samodzielnie się utrzymać. 

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Waloryzacja to nie jedyny sposób na podwyższenie emerytury

Co roku seniorzy mogą liczyć na waloryzację świadczeń, która odbywa się zawsze w marcu. Podwyżka ma sprawić, że wysokość wypłat będzie bardziej dopasowana do aktualnej sytuacji gospodarczej, więc wylicza się ją między innymi w oparciu o poziom inflacji. Jeśli chodzi o tegoroczną waloryzację, to świadczenia wzrosną o 12,12 procent

W związku z tym, emerytura minimalna wzrośnie z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. Okazuje się jednak, że dla wielu osób nie jest to jedyny sposób na wyższe wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sposób na wyższą emeryturę jest banalnie prosty. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć

Seniorzy mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Dla wielu osób może skończyć się to podwyższeniem comiesięcznych wypłat. Co ważne, nikt na tym nie straci, bo w najgorszym wysokość świadczenia pozostanie taka sama, jak dotychczas.

ZUS ponownie przeliczy emeryturę, jeśli dana osoba po jej przyznaniu pracowała, odprowadzała składki lub też posiada nowe dokumenty, które mogą wpłynąć na wysokość świadczenia. Odpowiedni wniosek należy złożyć do właściwej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.