Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze tuż przed emeryturą. Wystarczy złożyć wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 26.02.2024 11:32

Dodatkowe pieniądze tuż przed emeryturą. Wystarczy złożyć wniosek

Seniorki, pieniądze
Pixabay/silviarita/Iberion

Okazuje się, że Polacy tuż przed emeryturą mogą liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia. Wysokość tego wsparcia wzrośnie wraz z marcową waloryzacją. Aby otrzymać pieniądze, konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków. 

Specjalne świadczenie dla seniorów tuż przed emeryturą

Seniorom przysługuje specjalne świadczenie, które będzie dla nich wsparciem finansowym tuż przed przejściem na emeryturę. Pieniądze przewidziane są dla osób w wieku przedemerytalnym, który wynosi 56 lat dla kobiet oraz 61 lat dla mężczyzn.

Dzięki temu dodatkowi Polacy uzyskają środki do życia, jeśli w tym okresie przejściowym stracą zatrudnienie. Należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach świadczenie nie zostanie przyznane. Chodzi o osoby, które utraciły pracę z powodu likwidacji zakładu, złego stanu zdrowia, przejścia na rentę lub opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Co zrobić, by otrzymać dodatkowe pieniądze przed emeryturą?

Aby ubiegać się o wypłatę świadczenia przedemerytalnego, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do formularza trzeba dołączyć również wymagane dokumenty, które zostały podane na oficjalnej stronie ZUS-u.

Gdy dopełnimy wszystkich formalności, trzeba będzie poczekać na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji dotyczącej przyznania prawa do pobierania świadczenia przedemerytalnego

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Wkrótce dodatek pójdzie w górę

Pieniądze w ramach świadczenia przedemerytalnego wypłacane są maksymalnie przez cztery lata, choć czas ten może się różnić. Wpływ na to będzie miało wiele różnych czynników. Jeśli chodzi o wysokość dodatku, to jego maksymalna kwota wynosi 1600,70 złotych brutto. W marcu odbędzie się coroczna waloryzacja świadczeń i w związku z tym, od 1 marca 2024 r. Polacy będą mogli liczyć na wypłatę w wysokości 1873,19 złotych.

Zobacz także: Będą zmiany w składce zdrowotnej? Padły dwie propozycje