Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Litera "R" na skrzynce pocztowej. Niewielu wie, co oznacza
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 13:43

Litera "R" na skrzynce pocztowej. Niewielu wie, co oznacza

skrzynka na listy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na wielu skrzynkach pocztowych widnieje naklejka w kształcie białego kwadratu z literą "R" w samym środku. Niektórzy zachodzą w głowę, co oznacza ten znak. Okazuje się, że to wiadomość do listonosza, dzięki której możemy uniknąć sporo zachodu. O tym warto wiedzieć. 

Symbol "R" na skrzynce. Co oznacza?

Z pewnością wielu z nas zauważyło na niektórych skrzynkach pocztowych charakterystyczny znaczek z literą "R" w środku. Być może niektórzy sprawdzili, co oznacza, zaintrygowani tym widokiem, jednak z całą pewnością znaczna część Polaków dalej nie wie, co ten symbol oznacza. W jakim celu jest naklejany? 

Okazuje się, że litera "R" w białym kwadracie to ważna wiadomość do listonosza, który dostarcza nam listy. Symbol przydaje się zwłaszcza przy okazji przesyłek szczególnie ważnych, które wymagają naszego podpisu bądź pokwitowania. Dla wielu osób to z całą pewnością przydatne rozwiązanie.

Nawet 2760 zł dodatku do emerytury. Przysługuje tylko nielicznym

"R" na skrzynce pocztowej to bardzo wygodne rozwiązanie

Oznaczenie skrzynki pocztowej symbolem z literą "R" to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, których często nie ma w domu, muszą wyjechać na kilka dni, bądź pracują w godzinach takich, w których nie są w stanie odebrać listu własnoręcznie.

ZOBACZ: W Sejmie szukają ludzi do pracy. Długa lista wymagań

Symbol z literą "R" to komunikat do listonoszy lub kurierów, którzy mają w obowiązku dostarczyć listy polecone bezpośrednio do adresata. Jeśli nie zastaną go w mieszkaniu, wówczas zostawiają w skrzynce awizo, czyli informację o liście, który czeka do odebrania w placówce Poczty.

Jeśli listonosz zauważy na skrzynce pocztowej adresata naklejkę z literą "R", wówczas może wrzucić list do takiej skrzynki bez konieczności wypisywania awizo. Dzięki temu unikniemy często zachodu z chodzeniem na Pocztę w celu odebrania listu. Rozwiązanie wydaje się być bardzo wygodne.

Jak zdobyć naklejkę z literą "R"?

Pewnie wielu z was zastanawia się teraz, jak można zdobyć taką naklejkę, która okazuje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem na częstą konieczność odbierania awizo. Okazuje się, że nie można nakleić jej samodzielnie, bez informowania Poczty Polskiej.

ZOBACZ: Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

Aby otrzymać naklejkę, należy złożyć odpowiedni wniosek w placówce Poczty lub przez internet. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, wówczas listonosz podczas najbliższej wizyty naklei symbol na naszej skrzynce osobiście. Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ można zaoszczędzić nieraz dużo czasu.