Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Poczta Polska zatrudnia. Chodzi o kontrole abonamentu RTV
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.02.2024 22:51

Poczta Polska zatrudnia. Chodzi o kontrole abonamentu RTV

Poczta Polska
East News/Arkadiusz Ziolek

O tym, że ruszyły kontrole ws. abonamentu RTV, wiadomo już od jakiegoś czasu. Teraz jednak pojawiło się kilka nowych informacji. Poczta Polska poszukuje kontrolerów, a przy okazji zdradza, ilu z nich działa obecnie w Polsce. Wiadomo też, kiedy kontrola zapuka do drzwi.

Gigantyczne kary za niepłacenie abonamentu RTV

Mimo że sam abonament nie jest wysoki, regularnie opłaca go niecałe 35% osób do tego zobowiązanych. Opłata za telewizor i radio to  sumie 27,30 zł, a w przypadku samego radia: 8,70 zł. Kara jest już o wiele wyższa, bo równa aż 30-krotności jego miesięcznej wysokości. Od stycznia do listopada Poczta Polska zmuszona była wszcząć aż 9 475 postępowań egzekucyjnych.

Jest jednak wiele osób, które nie muszą przejmować się abonamentem RTV. Poczta Polska wyjaśniła, kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty.
 

Znamy terminy wypłaty wyższych świadczeń. Emeryci już czekają

Szanse na kontrole są niewielkie?

W opublikowanym jeszcze w ubiegłym roku oświadczeniu, Poczta Polska starała się jak najlepiej wyjaśnić, jak dokładnie wyglądają kontrole. Wiele osób wciąż spodziewa się, że kontrolerzy zapukają do drzwi. Prawda jest jednak taka, że szanse na to nie są wielkie. Między innymi właśnie z tego powodu spółka szuka nowych pracowników - w komunikacie poinformowano, że na terenie całej Polski działa jedynie kilkudziesięciu kontrolerów. Nawet jeśli dane te nie są zbyt dokładne, liczba ta nie jest zbyt wysoka jak na cały kraj. Co więcej, kontrole o wiele częściej spotykają firmy i instytucje, rzadziej prywatne domy i mieszkania.
 

W jakich godzinach spodziewać się kontroli?

W ostatnich dniach Poczta Polska opublikowała ogłoszenie - praca szuka człowieka. Spółka poszukuje chętnych na stanowisko kontrolera abonamentów RTV; kontroli nie mogą bowiem przeprowadzić listonosze, a jedynie osoby specjalnie do tego upoważnione. Mimo to lista wymagań nie jest długa, wśród nich znajdziemy średnie wykształcenie, prawo jazdy kategorii B i własny samochód. W zamian Poczta Polska oferuje umowę na czas określony w ramach zastępstwa… i pracę od 7 do 15. Ta ostatnia informacja zdradza, w jakich godzinach możemy spodziewać się kontroli.

Co więcej, prawnicy z Kancelarii Prawnej Media podkreślają, że tak naprawdę prawo nie nakazuje nam wpuścić kontrolerów do mieszkania. Sama Poczta Polska w wydanym komunikacje prosi o ”umożliwienie przeprowadzenia kontroli”. Możliwe jednak, że to już ostatnia kontrola abonamentów. Jest bowiem nowy pomysł na to, w jaki sposób będziemy płacić za dostęp do mediów publicznych.

źródło: wirtualnemedia.pl