Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 10:15

Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

pit
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już niebawem znaczna część obywateli podczas rozliczania podatkowego zanotuje niedopłatę w PIT. W związku z tym będą oni zobligowani do dopłacenia zaległości. Warto jednak być ostrożnym w ostatecznych terminach. 

Z czego wynika niedopłata PIT?

Obecny okres rozliczeniowy i składanie deklaracji podatkowy za ubiegły rok przysparza niektórym obywatelom powody do radości, w postaci zwrotu podatków. Niestety część podatników zobowiązana będzie do dopłaty, z uwagi na zaległości, jakie ujawnione zostały przy rozliczaniu PIT.

Niedopłata podatku dochodowego oznacza, że suma podatku PIT zapłaconego w 2023 roku była niższa niż kwota podatku należnego za obecny rok. Sytuacja zdarza się np. gdy zaliczki były pobierane według niższego stopnia skali podatkowej, a sam podatek roczny rozliczany będzie w stawce 32%. Podobnie w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychody rozliczane według 12% podatku dochodowego, a suma przychodów spowoduje przekroczenie skali i opodatkowanie podatkiem 32%

ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur

Terminy składania podatku PIT

Zgodnie z przepisami, ostateczny termin rozliczania PIT za rok ubiegły i zapłaty należnego podatku mija w dniu złożenia naszej deklaracji, lecz nie później niż do końca kwietnia. Wraz ze złożeniem w Urzędzie Skarbowym rozliczenia PIT, powinniśmy także opłacić zaległości. 

ZOBACZ: Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę. Wiadomo, o ile ma wzrosnąć

Jeśli więc podatnik rozliczy się przed dniem 30 kwietnia, to w dniu złożenia rozliczenia zobowiązany jest uregulować zaległy podatek. 

Opłacanie zaległego podatku PIT

Podatek PIT do Skarbówki opłacamy na indywidualny rachunek podatkowy. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer można uzyskać bezpośrednio w placówce, lub sprawdzić na rządowej stronie internetowej podatki.gov.pl.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków są realizowane na rachunki bankowe zgłoszone do urzędu skarbowego np. na twój ROR lub związany z prowadzoną działalnością.

ZOBACZ: Seniorzy będą zachwyceni. Na dniach otrzymają wyższe wypłaty

Wszyscy, którzy korzystają z usługi Twój e-PIT, a którym w wyniku rozliczenia wskazano kwotę do zapłaty, mikrorachunek będą mieli dodany automatycznie. Płatność może być zrealizowana online w e-Urzędzie Skarbowym lub bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT.