Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę. Wiadomo, o ile ma wzrosnąć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.02.2024 20:20

Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę. Wiadomo, o ile ma wzrosnąć

trumna, pogrzeb, pieniądze
Pixabay/carolynabooth/Iberion

Zasiłek pogrzebowy po 12 latach doczeka się podwyżki. Już wkrótce wysokość świadczenia ma wzrosnąć, co potwierdziła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiadomo, na jaką kwotę niebawem będzie mogła liczyć rodzina zmarłego. Przedstawiamy szczegóły. 

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie jest wystarczająca

Zasiłek pogrzebowy wynosi aktualnie 4000 złotych. Jego wysokość nie zmieniła się od 12 lat, a przez ten czas koszty związane z pochówkiem mocno poszły w górę, W związku z tym, świadczenie niestety nie jest w stanie sfinansować ostatniego pożegnania bliskiej osoby.

Propozycja podniesienia zasiłku pogrzebowego padła już jakiś czas temu, a teraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdziła, że rząd zrealizuje tę obietnicę.

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Zasiłek pogrzebowy wkrótce pójdzie w górę

Podwyżka zasiłku pogrzebowego to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych. Podczas Rady Krajowej Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że kwestia zmian w tym ważnym świadczeniu jest jednym z zadań, które zamierza zrealizować jej resort. Warto przypomnieć, że Koalicja Obywatelska przed wyborami zapowiadała, że podwyżka zasiłku pogrzebowego odbędzie się w lipcu 2024 r.

Zobacz także: ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur

Wiadomo, o ile wzrośnie zasiłek pogrzebowy

Lewica złożyła już projekt ustawy dotyczący zmian w świadczeniu. Zakłada on, że wysokość zasiłku pogrzebowego będzie uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Ma być to dokładnie 150 proc. najniższej pensji, więc jeśli zmiany wejdą w życie, to świadczenie wzrośnie z 4000 złotych do 6450 złotych. Warto przypomnieć, że od dnia 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4300 zł. 

Zobacz także: Nowy bon dla seniorów coraz bliżej. Znamy konkretny termin