Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 08:31

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Już niebawem pierwsi beneficjenci mogą spodziewać się nowego świadczenia. Mowa o bonie senioralnym, który, mimo iż ma postać finansową, to nie do końca będzie wypłacany w formie pieniężnej. Jego wartość to nawet do 2100 zł miesięcznie. Komu przysługuje i na jakich warunkach? Wszystko wyjaśniamy.

Czym jest bon senioralny?

Bon senioralny ma być wsparciem dla osób najstarszych, które wymagają szczególnej opieki w życiu codziennym. Jego wartość sięgać będzie nawet do 2100 zł. Pieniądze nie będą wpływać jednak bezpośrednio na konto seniora, ale mają pomóc w  sfinansowaniu wszelkich usług, głównie pielęgnacyjnych i zdrowotnych.

Bon senioralny ma także wspomóc i odciążyć od opieki bliskich danej osoby, wymagającej stałej pomocy i upowszechnić korzystania ze wsparcia w opiece nad osobami starszymi.

Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę

Dla kogo bon senioralny i w jakiej wysokości?

Aby ubiegać się o bon senioralny, przede wszystkim konieczne musi być osiągnięcie wieku emerytalnego. Według pierwszych doniesień świadczeniem objęte będą osoby, które ukończyły 75 lat i więcej, a do jego przyznania nie będzie potrzebne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

ZOBACZ TAKŻE: Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

Ile wyniesie bon senioralny? Jego maksymalna kwota to nawet 2121 zł, ponieważ pakiet usług będzie co najwyżej równowartością połowy płacy minimalnej. Ta obecnie wynosi w Polsce 4242 zł brutto, a od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł. Można się zatem spodziewać, że w drugiej połowie 2024 roku górna granica bonu senioralnego nieco wzrośnie.

Bon senioralny. Od kiedy można spodziewać się świadczenia?

Na to, jaką konkretnie wartość bonu senioralnego otrzymamy, wpływać będzie opinia i orzeczenie pracowników ośrodków opieki społecznej i lekarzy. Uprawnieni do skorzystania ze świadczenie będą zarządzać tym, co znajdzie się w pakiecie usług, które pokrywać będzie bon senioralny.

ZOBACZ TAKŻE: Równy wiek emerytalny? Ministerstwo nie pozostawia wątpliwości

Kiedy spodziewać się świadczenia? Jeśli wierzyć zapowiedziom rządu, to bon senioralny ma zostać wprowadzony do końca 2024 roku. Premier obiecuje, że świadczenie wejdzie w życie jak najszybciej, jednak do tej pory nie wskazano konkretnej daty.