Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zyska niemal milion emerytów. Ważne zmiany ws. sanatorium
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.02.2024 16:15

Zyska niemal milion emerytów. Ważne zmiany ws. sanatorium

emeryci
Pixabay/guvo59

Emerytowani rolnicy na pewno ucieszą się na wieść, że dzięki zmianie przepisów mogą skorzystać z opieki sanatoryjnej. Od teraz KRUS opłaci pobyt w sanatorium nie tylko dla rolników aktywnych zawodowo. Jest jednak jeden problem.

840 tysięcy emerytów z prawem do opieki sanatoryjnej

Zmiany wprowadzone w przepisach w 2023 roku emerytowani rolnicy mogli wziąć za dobrą monetę. Wcześniej z darmowej - tj. finansowej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - opieki sanatoryjnej, korzystać mogli jedynie rolnicy aktywni zawodowo. Teraz przywilej ten obejmie również emerytów.

Z pewnością pod wieloma względami jest to dobra wiadomość. Podobnie jednak jak z zapowiadaną drugą waloryzacją, jest pewien haczyk.
 

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Miejsc jest stanowczo za mało

Chociaż możliwość skorzystania z darmowego pobytu w sanatorium cieszy, czas oczekiwania może nie wzbudzać już takiego entuzjazmu. Jak informuje Portal Samorządowy, zanim wprowadzono zmiany, z tej możliwości korzystało zaledwie 14 tysięcy osób rocznie. Zmiany w przepisach oznaczają jednak, że dostęp do sanatoriów opłacanych przez KRUS zyskało 840 tysięcy emerytowanych rolników, a sam KRUS współpracuje aktualnie jedynie z sześcioma zakładami rehabilitacji leczniczej. Jeśli liczba ta nie zostanie zwiększona, miejsc może być o wiele mniej niż chętnych, a to skutkować będzie niezwykle wydłużonym okresem oczekiwania na pobyt w sanatorium - nawet do 5 lat.

W praktyce oznacza to, że z rozszerzeniem tego przywileju będzie jak z utrzymaniem 13. emerytury - jest, ale nie każdy z niej skorzysta.
 

Opieka sanatoryjna z KRUS

Jak właściwie wygląda pobyt w sanatorium, finansowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego? W ciągu roku rolnicy mają prawo do 21 dni leczenia sanatoryjnego. Od 1 stycznia 2023 roku przywilej ten obejmuje zarówno rolników aktywnych zawodowo, jak i emerytowanych. Należy jednak pamiętać, że osoba korzystająca z tej możliwości musi pozostać w zakładzie do końca kuracji. W przypadku wcześniejszego opuszczenia sanatorium, będzie trzeba zapłacić wysoką karę.

źródło: portalsamorzadowy.pl, radio zet