Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Równy wiek emerytalny? Ministerstwo nie pozostawia wątpliwości
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.02.2024 16:20

Równy wiek emerytalny? Ministerstwo nie pozostawia wątpliwości

seniorzy, emeryci
Pixabay/pasja1000

Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Obniżony? A może wyrównany? Ostatnie miesiące budziły coraz więcej pytań w tym zakresie. Znamy już jednak stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Odpowiedź resortu nie pozostawia wątpliwości.

Reforma systemu emerytalnego

Temat emerytur zawsze wzbudza wśród Polaków duże emocje. Mieszane odczucia budzi zarówno wysokość świadczeń, jak i wiek emerytalny. Właśnie ta ostatnia kwestia ponownie została poruszona pod koniec stycznia, kiedy to minister Kotula zwróciła uwagę na temat nierówności w tym zakresie. Tajemnicą nie jest również to, że ludzie od dawna czekają na zmiany, a niemal każde wybory to zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego. Pozostaje więc pytanie: czy finalnie coś się zmieni?
 

Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków, ZUS przypomina. Do wzięcia 400 zł co miesiąc

Czy wiek emerytalny zostanie wyrównany?

W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Rodziny. Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że według oceny resortu ”nie ma przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie”.

Dalej MRPiPS przekazało również, że na ten moment brak interesujących ekspertyz, które pokazałyby skutki zrównania wieku emerytalnego, gdyby do takiego rozwiązania jednak doszło. Prace nie toczą się również w zakresie ustalenia, ile wynosiłyby emerytury kobiet po podwyższeniu dla nich wieku emerytalnego. To niestety pokazuje, że do podniesienia wysokości świadczenia muszą wystarczyć na sposoby, które znaliśmy do tej pory. W tej kwestii resort powiedział jedynie, jak mógłby prezentować się problem nierówności wynagrodzeń:

Biorąc jednak pod uwagę dziesięcioprocentową przewagę populacji kobiecej nad męską w grupie wiekowej 60-65 lat i występującą różnicę wynagrodzeń na niekorzyść kobiet (lukę płacową), dłuższy okres odprowadzania składek przez kobiety nie musiałby zrekompensować straty spowodowanej obniżeniem wieku emerytalnego mężczyzn.
 

Polskie społeczeństwo jest coraz starsze

Problem emerytur dodatkowo potęguje utrzymujący się proces starzenia społeczeństwa. Pod koniec 2022 r. 25,9% Polaków stanowiły osoby, które ukończyły minimum 60 lat. To o 0,7% więcej niż rok wcześniej. Warto zaznaczyć, że ponad połowę tej grupy stanowią kobiety.

Interesującym zjawiskiem jest natomiast rosnącą liczbą osób aktywnych zawodowo między 60 a 89 rokiem życia — w latach 2021/2022 wzrosła ona o 1,2%. To każe nam jeszcze raz zastanowić się nad możliwością wprowadzenia w Polsce emerytur stażowych. Może to byłoby odpowiedzią na brak możliwości zrównania wieku emerytalnego?

źródło: money.pl