Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Taki sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce? Ważna zapowiedź z ministerstwa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.01.2024 09:02

Taki sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce? Ważna zapowiedź z ministerstwa

Seniorzy w parku
Alexander Kliem/Pixabay

Trwające od dłuższego czasu dyskusje o reformie wieku emerytalnego po raz kolejny zostały podgrzane przez wypowiedź minister ds. równości, Katarzyny Kotuli. Jej kolejna wypowiedź w tym temacie wyraźnie wskazuje, że kierunek rządu w tym kontekście jest mocno jednoznaczny.

System emerytalny do zmiany?

Kwestia systemu emerytalnego jest dość kontrowersyjną w zasadzie od samego początku, czyli reformy z 1999 roku. Jednym z najczęściej poruszanych elementów jest funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - część osób proponuje, aby instytucję zlikwidować w ogóle.

Swoje stanowisko na ten temat posiada również obecne Ministerstwo ds. Równości. Jak donosi serwis biznes.interia.pl, szefowa resortu Katarzyna Kotula wielokrotnie wskazywała, jakie zmiany są potrzebne w emeryturach. Teraz dała kolejny znak co do kierunku zmian.

Tylu świadczeń nie przyznano nigdy wcześniej. Eksperci alarmują ws. rent specjalnych

Kolejny znak minister

Dwa tygodnie temu, w wywiadzie opublikowanym przez Wirtualną Polskę, minister Kotula wskazała na nierówności systemu emerytalnego. Obowiązujący próg wiekowy ma być niesprawiedliwy dla mężczyzn i ich dyskryminuje. Wcześniejszy wiek emerytalny dla kobiet daje jednak tej płci znacznie niższe emerytury niż w przypadku mężczyzn.

Wówczas szefowa resortu ds. równości powiedziała również, że zmiany w tym zakresie są nie do uniknięcia. Prace nad odpowiednią ustawą nie są jednak prowadzone - rząd ma się zająć tą sprawą w przyszłości.

Jest potrzeba reformy

Tymczasem w poniedziałek 29 stycznia minister Kotula ponownie poruszyła sprawę ewentualnej reformy systemu emerytalnego. Po raz kolejny padły słowa, że obecna sytuacja z wiekiem emerytalnym jest dyskryminacją.

Ponownie szefowa resortu ds. równości powiedziała, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą obowiązującej sytuacji. Jednakże, w kolejnych latach kwestia reformy systemu emerytur będzie przedmiotem prac zarówno jej ministerstwa, jak i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Temat miałby wrócić “za kilka lat”.

źródło: biznes.interia.pl