Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 29.01.2024 17:48

"Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej

emeryci
Pixabay/besnopile

Zbliżająca się pierwsza w tym roku waloryzacja emerytur to moment, na który z pewnością czekają wszyscy seniorzy. Podwyżka ma jednak drugą stronę medalu. Dla niektórych emerytów może to oznaczać, że zostaną objęci podatkiem dochodowym. Dla zdecydowanej większości będzie to kompletna nowość, ponieważ nigdy nie byli objęci tym podatkiem. 

Waloryzacja emerytur 2024

Pierwsza podwyżka emerytur coraz bliżej. Waloryzacja będzie miała miejsce już 1 marca i wyniesie co najmniej 11,9% — właśnie o tyle wzrósł średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych. 

To oczywiście dobra wiadomość dla wszystkich otrzymujących to świadczenie. Jeden aspekt może jednak wielu zaskoczyć. Chodzi o podatek dochodowy, który dla zdecydowanej większości polskich emerytów może być prawdziwą nowością. 
 

Seniorzy mają powody do zadowolenia. Właśnie przekazano dobre wieści, chodzi o finanse

Po waloryzacji emerytur wielu przekroczy istotny próg

Problemem może okazać kwota wolna od podatku, która nadal wynosi 2500 złotych brutto, podczas gdy emerytura średnio sięga wysokości 2900 złotych netto (3100 zł po odliczeniu 13. i 14. emerytury). 

Waloryzacja oznacza zatem zmiany zarówno dla osób, które już teraz odprowadzają podatek dochodowy, jak i dla części z tych, którzy do tej pory byli zwolnieni z tego obowiązku.

Najwięcej zmieni się dla osób, które wcześniej nie przekroczyły progu 2500 złotych, ale zrobią to po waloryzacji. Wówczas od marca zostaną one objęte podatkiem dochodowym. Ci beneficjenci natomiast, którzy płacili go jeszcze przed waloryzacją, powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem świadczenia wzrośnie również kwota, którą powinni odprowadzić.
 

Waloryzacja emerytur. Wzrost kwoty wolnej od podatku

Nasuwa się pytanie, czy wraz ze świadczeniami, nie powinna wzrosnąć również kwota wolna od podatku. Na ten moment pozostaje to kwestią otwartą, są jednak widoki na zwiększenie progu do kwoty 60 tysięcy złotych rocznie, a zatem dwukrotnie wyższej niż obecnie. 

W praktyce oznaczałoby to, że znaczna część emerytów zostanie zwolniona z podatku — wszyscy ci, których świadczenie nie przekroczy 5000 zł miesięcznie, jeśli będzie to ich jedyne źródło dochodu. 

źródło: wp finanse