Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy bon dla seniorów coraz bliżej. Znamy konkretny termin
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.02.2024 19:07

Nowy bon dla seniorów coraz bliżej. Znamy konkretny termin

Seniorka
Pixabay/sabinevanerp

Już jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie nowej formy wsparcia dla seniorów. Teraz padło jasne potwierdzenie, że świadczenie faktycznie wejdzie w życie, a ministra ds. polityki senioralnej podała także konkretny termin. Wiemy też, ile najprawdopodobniej wyniesie bon senioralny. Przedstawiamy szczegóły.

Będzie nowa forma wsparcia dla seniorów

Już jakiś czas temu zostało zapowiedziane wprowadzenie nowej formy wsparcia dla seniorów. Chodzi dokładnie o bon senioralny, który będzie przeznaczony dla Polaków w wieku 40-50 lat, których rodzice mają 70-80 lat i wymagają opieki. Taki bon zostanie przyznany osobom, które z różnych przyczyn nie mogą zająć się rodzicami. Świadczenie umożliwi im zapewnienie opieki rodzicom, którzy mają kłopoty z samodzielnym wykonywaniem codziennych czynności i sprawi, że nie będą zmuszeni do rezygnowania z pracy. 

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Wiadomo, ile będzie wynosił bon senioralny

We wtorek, 27 lutego ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz wspomniała w TVP Info, że trwają prace nad ustawą dotyczącą wprowadzenia bonu senioralnego. Podkreśliła, że decyzję o wsparciu podejmą pracownicy socjalni lub koordynatorzy opiekunek, bo nie każdy senior potrzebuje takiej samej liczby godzin opiekuńczych. Jeśli chodzi o wysokość bonu senioralnego, to ma być ona powiązana z połową płacy minimalnej. Obecnie jest to 2121 złotych brutto.

Kiedy bon senioralny? Padł konkretny termin

Wprowadzenie bonu senioralnego ma być odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo. W wielu przypadkach jest tak, że seniorzy wymagają opieki ze względu na problemy z codziennym funkcjonowaniem, a ich dzieci nie są w stanie zapewnić im opieki przez pracę czy też inne obowiązki. Warto dodać, że świadczenie nie będzie przyznawane w formie gotówki. Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała, że projekt dotyczący bonu senioralnego ma być gotowy na 100 dni rządu, czyli do 22 marca.