Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.02.2024 17:11

ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur

ZUS, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News

Wielkimi krokami zbliża się dzień, na który seniorzy czekali z niecierpliwością. Już wkrótce otrzymają oni swoje świadczenia w wyższych kwotach, które pozytywnie wpłyną na ich budżet domowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał w związku z tym ważny komunikat. 

ZUS wydał ważny komunikat. Chodzi o wypłaty wyższych emerytur

Polacy mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżki odbywają się zawsze w marcu, a ich wysokość wylicza się w oparciu o między innymi poziom inflacji. Ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym potwierdził, że już za kilka dni do emerytów trafią wyższe wypłaty. Wskaźnik tegorocznej waloryzacji został podany już jakiś czas temu i wynosi on dokładnie 112,12 proc. Oznacza to, że świadczenia zostaną podniesione o 12,12 proc. 

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

ZUS ujawnia, kiedy seniorzy otrzymają wyższe wypłaty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie poinformował także, kiedy seniorzy mogą spodziewać się powiększonych wypłat. Okazuje się, że pieniądze będą wypłacane według standardowego harmonogramu. Jedynym wyjątkiem będzie 10 marca, który wypada w niedzielę. W związku z tym, seniorzy otrzymają emeryturę dwa dni wcześniej. ZUS przypomina również, że wyższe kwoty są przyznawane automatycznie i nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności.

Ile wyniosą tegoroczne podwyżki emerytur?

Marcowa waloryzacja sprawi, że minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 192,52 zł. Przykładowo, jeśli senior pobierał świadczenie w wysokości 2500 złotych, to od 1 marca otrzyma o 303 zł więcej. W przypadku wypłat na poziomie 3000 zł, będzie to podwyżka o 363,60 zł. 

Zobacz także: 700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik