Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 15:02

700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

seniorzy
Marek BAZAK/East News

Obecnie największym możliwym dodatkiem, jaki ZUS wypłaca niektórym seniorom do emerytury, jest emerytura honorowa. Świadczenie obecnie wynosi aż 5540,25 zł. Co ciekawe, kwota wraz z marcową waloryzacją jeszcze wzrośnie. Więcej dostaną jednak tylko niektórzy. Mowa o konkretnym roczniku.

Emerytura honorowa. Od marca znacznie wzrośnie

Emerytura honorowa w Polsce wynosi obecnie 5540,25 zł. 1 marca w związku z waloryzacją ta kwota wzrośnie jeszcze o ponad 700 zł. Świadczenie wyniesie wówczas powyżej 6,2 tys. zł, jednak nie trafi do wszystkich emerytów uprawnionych do pobierania emerytury honorowej.

Dodatek będzie przysługiwał tylko tym seniorom, którzy swoje urodziny obchodzić będą po 1 marca 2024 roku. Co ważne, waloryzacja dotyczy świadczeń, które mają zostać dopiero przyznane.

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Waloryzacja emerytury honorowej

ZUS zdradził, ile wyniesie kwota emerytury honorowej, która będzie wypłacana od 1 marca. 

Ci, którzy skończą 100 lat 1 marca 2024 roku, dostaną ponad 700 zł więcej niż ci, którzy już świętowali swoją "setkę" - przekazano w komunikacie.

ZOBACZ: Od 1 marca wzrośnie ważne świadczenie. Niektórzy mogą dostać niemal 4 tys. zł

Finalnie nowa kwota świadczenie wyniesie od marca 6246,13 zł. To wzrost emerytury honorowej o 705,88 zł względem poprzedniego roku.

Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podwyżka tylko dla emerytów z tego rocznika

Kto otrzyma świadczenie wyższe o ponad 700 zł? Mowa o seniorach urodzonych po 1 marca 1924 roku. Emerytura honorowa wypłacana jest tylko na podstawie wieku emerytów. ZUS przyznaje ją z automatu wszystkim emerytom po ukończeniu 100 lat, nawet gdy senior nie przepracował w swoim życiu ani jednego dnia. Obecnie w Polsce żyje niemal 2,6 tys. 100-latków.

ZOBACZ: Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Co warte podkreślenia, wszyscy 100-latkowie, którzy nie pobierają z ZUS żadnego świadczenia, muszą złożyć wniosek o wypłatę emerytury honorowej wraz z dokumentem, który potwierdzi ich wiek. W związku z tym, że nie widnieją w systemach ZUS, dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku mogą liczyć na przelew.