Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.02.2024 20:16

Wyższe świadczenia z ZUS. Kwota bazowa idzie ostro w górę

ZUS, pieniądze
East News/Marek Bazak

Kwota bazowa jeszcze nigdy nie była tak wysoka. To przede wszystkim od niej zależy wysokość rent i emerytur. W tym roku po raz pierwszy przekroczyła 6 tysięcy złotych.

Kwota bazowa - co to jest?

Kwota bazowa to podstawowy czynnik, według którego ustalana jest wysokość rent i emerytur. To bardzo ważna informacja przede wszystkim dla osób urodzonych przed 1949, które rozliczają się jeszcze według starych zasad. Kwota bazowa obowiązuje również w przypadku rent z tytułu niezdolności do pracy. To ona decyduje o wysokości tzw. podstawy wymiaru świadczenia, a także części socjalnej.

Rekordowa kwota bazowa obowiązywać będzie od 1 marca bieżącego roku do 28 lutego 2025, ustalana jest bowiem corocznie, podobnie jak, przynajmniej obecnie, wskaźnik waloryzacji. Ta również czeka nas już 1 marca, a my wiemy, czego się spodziewać.
 

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

Kwota bazowa w 2024 roku wyższa o nawet 700 zł

Kwota bazowa równa się przeciętnemu wynagrodzeniu, które jednak zostaje pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne, liczone za rok poprzedni. W 2023 roku było to 6246,13 zł, a w 2022 roku 5540,25 zł. W praktyce oznacza to podwyżkę o ponad 700 zł.

Aby obliczyć wysokość emerytury, powinniśmy wziąć pod uwagę kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o emeryturę lub w dniu, w którym powstało prawo do emerytury, w przypadku, jeśli wniosek został złożony wcześniej.
 

Nie musisz obliczać emerytury na starych zasadach

Zasada ta obowiązuje dla osób urodzonych przed 1949 rokiem. Mają one jednak możliwość obliczania emerytury na zasadach przewidzianych dla osób urodzonych później. Aby się o to ubiegać, muszą jednak spełnić kilka warunków, w tym te do nabycia emerytury na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej, a także być objętym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym przed i po dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wniosek o emeryturę musiał również zostać złożony po 2008 roku. Możliwe jednak, że również ”nowe zasady” już wkrótce będą ”starymi zasadami”. Rozważane jest bowiem wprowadzenie emerytur stażowych.

źródło: super biznes