Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Wiadomo, komu się należą
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 13:25

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Wiadomo, komu się należą

Rodzice z dzieckiem
Pixabay/Pexels

Rodzice mogą liczyć na wiele form wsparcia finansowego od państwa. To na przykład popularne świadczenie wychowawcze 800 plus, ale także zasiłek rodzinny. Drugi dodatek nie należy się jednak wszystkim rodzicom. Komu konkretnie przysługują pieniądze?

Rodzice mogą liczyć na różne formy wsparcia finansowego

Koszty związane z wychowywaniem dziecka nie należą do najniższych. Polacy mogą liczyć na różnego rodzaju formy wsparcia finansowego, które wypłaca im państwo. Co miesiąc otrzymują popularne świadczenie wychowawcze 800 plus, ale to nie koniec dodatkowych pieniędzy. Istnieje bowiem także specjalny zasiłek rodzinny, przeznaczony dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci, którego wysokość jest różna w zależności od wieku pociechy. 

Zobacz także: Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wszyscy na tym skorzystają

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Dodatkowe pieniądze dla rodziców

Wysokość zasiłku rodzinnego różni się w zależności od wieku dziecka. Rodzice pociech w wieku do 5 roku życia mogą liczyć na comiesięczną wypłatę 95 złotych. Na dzieci w wieku od 5 do 18 lat należy się 124 zł miesięcznie, a 135 złotych co miesiąc otrzymają osoby po 18 roku życia, które wciąż się uczą. Warto wspomnieć, że świadczenie mogą oni pobierać tylko do 24 roku życia. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do 800 plus, w przypadku zasiłku rodzinnego funkcjonuje kryterium dochodowe. 

Zasiłek rodzinny. Obowiązują limity dochodowe

Rodzice otrzymają zasiłek rodzinny w pełnej kwocie, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie jest większy niż 674 zł. W przypadku wychowywania dziecka z niepełnosprawnością umiarkowaną lub w stopniu znacznym, to limit zarobowy zwiększa się do 764 zł. 

W przypadku przekroczenia przedstawionych wyżej progów, świadczenie zostanie wypłacone, choć jego wysokość zmniejszy się według zasady “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że otrzymana kwota będzie mniejsza dokładnie o tyle, o ile został przekroczony limit.