Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wszyscy na tym skorzystają
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 10:30

Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wszyscy na tym skorzystają

Pieniądze w portfelu
Iberion

Kwestia podniesienia kwoty wolnej od podatku pojawiła się już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Jak na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty wprowadzenia tych zmian. Okazuje się, że taka podwyżka przyniesie korzyści nie tylko dla podatników, ale także dla budżetu państwa. 

Obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku

W 2022 roku w ramach Polskiego Ładu kwota wolna od podatku została podniesiona z 8 tys. złotych do 30 tys. złotych. Podczas kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska przedstawiła swoje “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. Jednym z postulatów było wprowadzenie zmian w kwocie wolnej od podatku i podwyższenie jej do 60 000 złotych. Obecny rząd potwierdza, że taka zmiana faktycznie wejdzie w życie, choć jak na razie nie podano jeszcze dokładnej daty. Jak podaje portal infor.pl, może to nastąpić już 1 lipca bieżącego roku lub 1 stycznia 2025 r.

Zobacz także: Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Ten termin będzie najlepszy

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Budżet państwa nie straci na podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Wbrew pozorom, budżet państwa wcale nie musi stracić na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych. Jak podkreśla portal infor.pl, taka podwyżka ma sprawić, że do budżetu nie wpłynie 48 mld złotych. Okazuje się, że jedna piąta tej sumy wróci do państwa w formie wpływów z VAT czy podatku od zysków kapitałowych. Wszystko to dlatego, że pracujący Polacy zyskają dodatkowe 300 złotych miesięcznie na rękę, a pieniądze prawdopodobnie przeznaczą na zakupy lub oszczędzanie. Towary i usługi muszą zostać wyprodukowane, więc ktoś będzie musiał zapłacić podatki dochodowe.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku. Kto skorzysta najbardziej?

Obecne rozwiązania w kwestii kwoty wolnej od podatku sprawiają, że podatku nie płacą osoby, które zarabiają maksymalnie 2500 złotych miesięcznie. Jeśli podwyżka wejdzie w życie, to limit ten wzrośnie do 5000 złotych miesięcznie. Portal infor.pl podaje, że z takich zmian skorzysta co najmniej połowa podatników. 

Jeśli kwota wolna od podatku wyniesie 60 000 złotych, to każdy Polak zarabiający więcej niż 5000 złotych, zyska 300 zł miesięcznie na rękę. W tym przypadku nie będzie miało znaczenia, czy dochody pochodzą z umowy o pracę, umowy “śmieciowej”, emerytury czy działalności gospodarczej opodatkowanej według tabeli podatkowej.