Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Ten termin będzie najlepszy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 09:18

Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Ten termin będzie najlepszy

Kalendarz, pieniądze
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Na wysokość emerytury ma wpływ wiele różnych czynników. Bardzo istotną kwestią jest termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. W związku z tym, wszyscy seniorzy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Podpowiadamy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w tym roku. 

Wysokość emerytury zależy od wielu czynników

Polacy mogą przejść na emeryturę, gdy osiągną powszechny wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, a w przypadku mężczyzn - 65. Wysokość świadczenia, które ZUS będzie wypłacał seniorom co miesiąc zależy między innymi od tego, jakie dana osoba otrzymywała wynagrodzenia. Ważna jest także długość okresów zatrudnienia, wysokość wpłacanych składek na emeryturę czy też wykonywany zawód. Na podstawie tego i kilku innych czynników ZUS wylicza wysokość świadczenia.

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Seniorzy mogą liczyć na coroczne podwyżki emerytur

Wysokość świadczenia, które ustali ZUS w momencie przejścia seniora na emeryturę nie będzie zawsze taka sama. Jest to spowodowane coroczną waloryzacją, na którą mogą liczyć wszyscy emeryci. Podwyżka ma miejsce zawsze w marcu i powiększa świadczenia tak, by dopasować je do aktualnej sytuacji gospodarczej. Pod uwagę bierze się między innymi poziom inflacji, a w tym roku świadczenia zostaną podwyższone o 12,12 proc. W związku z tym, emerytura minimalna wzrośnie z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. 

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w tym roku? Seniorzy powinni to wiedzieć

Bardzo ważnym elementem, który wpłynie na wysokość comiesięcznych wypłat dla seniorów jest termin, w którym przejdą na emeryturę. Jeśli chodzi o bieżący rok, to najkorzystniejszym miesiącem na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest lipiec. Jest to spowodowane tym, że w czerwcu zostanie przeprowadzona roczna waloryzacja kapitału, który został zgromadzony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Kto może dostać mieszkanie komunalne? Wielu się o to stara