Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.02.2024 20:16

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

gaz, palnik, kuchenka
Pixabay/Maklay62

Mamy dobre wieści dla osób ogrzewających domy i mieszkania gazem. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT. Jak to zrobić? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy, kto może otrzymać zwrot.

Te osoby mogą dostać zwrot podatku

Ceny gazu i prądu to w ostatnim czasie niemały wydatek - te ostatnie mogą już niedługo znowu pójść w górę. Na szczęście osoby, które wykorzystują gaz do ogrzania lokalu mieszkalnego, mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT.

Wniosek złożyć może każda osoba, która zawarła umowę sprzedaży gazu, a także poniosła związane z tym koszty - dlatego szczególnie ważne jest, by zachować opłacone faktury. To one stanowią bowiem podstawę umożliwiającą zwrot podatku. Potrzebny będzie nam również dowód uiszczenia opłaty.
 

ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Zwrot VAT-u - kryterium dochodowe

Tak jak zwykle, kiedy ubiegamy się o przyznanie dodatku, świadczenia lub zwrot poniesionych kosztów, istotne jest kryterium dochodowe. W tym przypadku próg wynosi 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a dla wieloosobowego: 1500 zł na osobę.

Co ważne, we wnioskach składanych po 1 sierpnia 2023 roku, ale do 30 września 2024, powinniśmy uwzględnić dochód za 2022 rok. Z tego powodu będzie nam również potrzebny wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków sprzed 21 grudnia 2022 r.
 

Kiedy i jak złożyć wniosek?

W praktyce obowiązują nas dwa terminy. Do 30 września br. możemy bowiem złożyć wniosek w dowolnym momencie. Po 30 września jednak będziemy mieć już tylko 30 dni od momentu otrzymania faktury VAT.

Wniosek możemy złożyć osobiście, w lokalnym urzędzie miasta lub gminy albo skorzystać z portalu ePUAP czy aplikacji mObywatel. Przypominamy, że wniosek można składać również w celu uniknięcia wysokich cen za energię elektryczną, chociaż w tym przypadku zostało już niewiele czasu.

źródło: wp finanse