Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kto może dostać mieszkanie komunalne? Wielu się o to stara
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.02.2024 22:14

Kto może dostać mieszkanie komunalne? Wielu się o to stara

dom, pieniądze, kalkulator
East News/Arkadiusz Ziolek

Rynek mieszkaniowy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się możliwością otrzymania mieszkania komunalnego. Nie jest to jednak takie proste. Czasem na mieszkanie trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym to koszmar

Każdy, kto w ostatnim czasie szukał mieszkania, zdaje sobie sprawę, jak wygląda obecnie rynek mieszkaniowy i jak ciężko znaleźć w nim coś przystępnego cenowo. Łatwo nie mają też zresztą osoby, które wynajmują mieszkania długoterminowo. Już wkrótce przyjdzie się im zmierzyć z klauzurą waloryzacyjną. Pozostali płacą wysoki czynsz za nawet niewielki metraż, a w wielu sytuacjach nie mogą wcale znaleźć mieszkania, które odpowiadałoby ich potrzebom. W takich przypadkach mamy możliwość złożenia wniosku o przyznanie mieszkania komunalnego. To jednak, czy i kiedy dostaniemy taki lokal, to już zupełnie inna sprawa.
 

Znamy terminy wypłaty wyższych świadczeń. Emeryci już czekają

Komu przysługuje mieszkanie komunalne?

Otrzymanie mieszkania komunalnego wcale nie jest drogą na skróty. Rozwiązanie jest kuszące, ponieważ czynsz w takim mieszkaniu to często około 600 zł, przy około 30m2. Żeby móc złożyć wniosek, trzeba jednak spełnić najpierw kilka warunków. O konkrety portal tvn24.pl zapytał Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku. 

Okazuje się, że w tej miejscowości konieczny jest status członka wspólnoty samorządowej Miasta Słupska, posiadanie dochodów uzasadniających złożenie wniosku, a także warunki mieszkalne kwalifikujące nas do ubiegania się o najem takiego lokalu. Równocześnie wnioskodawca nie może posiadać tytułu prawnego do innej nieruchomości, a jego stan majątkowy nie może wykazywać rażącej dysproporcji w stosunku do deklarowanych dochodów. Nie może być również zadłużony z tytułu korzystania z podobnego lokalu.

Rekordzista na mieszkanie w Pile czekał 16 lat

Również czas oczekiwania na przyznanie mieszkania komunalnego jest trudny do określenia. Oczywistym jest, że mieszkań jest za mało. W Pile w 2023 roku na 135 złożonych wniosków przyznano zaledwie 42 lokale. Te jednak przyznawane są niezmiennie zgodnie z listą oczekujących, a sytuacja nie musi być aż tak przerażająca. Wiele zależy też od miejsca, w którym staramy się o mieszkanie, a także… naszego własnego podejścia.

Z informacji przekazanych przez wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w Pile wynika, że w tym regionie najdłużej na przyznanie lokalu czekała osoba, która wniosek złożyła już 16 lat temu. Jak jednak podkreślają urzędnicy, osoby czekające tak długo często otrzymały już - nawet kilkakrotnie - ofertę najmu lub remontu lokalu, ale postanowiły z niej nie skorzystać.

W przypadku osób o niskich dochodach, lepszym rozwiązaniem od mieszkania komunalnego, oczywiście jeśli ma się taką możliwość, może okazać się więc dodatek mieszkaniowy.

źródło: tvn24.pl