Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponowne przeliczenie emerytury. Seniorzy mogą sporo na tym zyskać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 08:20

Ponowne przeliczenie emerytury. Seniorzy mogą sporo na tym zyskać

Pieniądze, list z ZUS-u
Arkadiusz Ziolek/East News

Część seniorów może ubiegać się o ponowne przeliczenie swojego świadczenia emerytalnego. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można na tym naprawdę sporo zyskać. Konieczne będzie złożenie wniosku, ale nie każdy emeryt będzie mógł to zrobić. Przedstawiamy szczegóły. 

Na czym polega ponowne przeliczenie emerytury?

Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w tym celu dzieli się składki zapisane na koncie po tym, jak senior zaczął pobierać świadczenie, przez średnie dalsze trwanie życia. Dla niektórych seniorów może oznaczać to podwyższenie emerytury, bowiem ZUS nie może zmniejszyć jej aktualnej wysokości. W związku z tym, w najgorszym przypadku wniosek zostanie odrzucony. 

Zobacz także: Wszedł do Lidla i chwycił za telefon. Nagranie podbija sieć

Poczta Polska zatrudnia. Chodzi o kontrole abonamentu RTV

Nie wszyscy seniorzy mogą ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury

Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy emeryt może ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczenia. Wniosek mogą złożyć seniorzy, którzy w momencie składania wniosku nie posiadali wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, a aktualnie są w stanie udokumentować zarobki otrzymane przed przejściem na emeryturę lub też w trakcie jej trwania. Ponowne przeliczenie należy się także osobom, które po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki społeczne.

Co trzeba zrobić, by ZUS ponownie przeliczył emeryturę?

Jeśli senior chce, by jego świadczenie zostało ponownie przeliczone, to powinien w tym celu złożyć odpowiedni wniosek, czyli formularz ERPO. Trzeba dołączyć do niego stosowne dokumenty, które potwierdzą okresy zatrudnienia i otrzymywane wynagrodzenia. 

Wniosek można złożyć na trzy sposoby: osobiście, przez pełnomocnika lub drogą pocztową. Należy dostarczyć go do właściwej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zadecyduje, czy świadczenie danej osoby zostanie ponownie przeliczone.