Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie pójdzie w górę. Skorzysta wielu Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.02.2024 11:48

Ważne świadczenie pójdzie w górę. Skorzysta wielu Polaków

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Już w marcu odbędzie się coroczna waloryzacja świadczeń pieniężnych, które pobiera wielu Polaków. W górę pójdą nie tylko emerytury i renty, ale także wiele innych dodatków. Na podwyżce zyskają między innymi działacze opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych. 

Wkrótce podwyżka świadczeń dla wielu Polaków

Polacy co roku w marcu mogą liczyć na podwyżki wielu świadczeń pieniężnych. Wysokość waloryzacji jest wyliczana na podstawie między innymi poziomu inflacji czy też realnego wzrostu wynagrodzeń. Jakiś czas temu przekazano, ile wyniosą tegoroczne podwyżki. Świadczenia, takie jak np. emerytury i renty zostaną podwyższone o 12,12 procent. W związku z tym, minimalna wysokość świadczenia emerytalnego wzrośnie z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. 

Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Ważne świadczenie pójdzie w górę

Waloryzacja to nie tylko podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych. Od 1 marca w górę pójdą również inne dodatki, takie jak chociażby dodatek pielęgnacyjny. Wyższe wypłaty będą otrzymywały osoby uprawnione do świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Wypłacane jest ono w wysokości najniższej emerytury, więc od 1 marca 2024 roku będzie to 1780,96 złotych, zamiast 1588,44 zł. 

Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

Pieniądze przysługują, jeśli ktoś w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r. przez łącznie 12 miesięcy prowadził działania na rzecz odzyskania niepodległości, które były zagrożone odpowiedzialnością karną. Świadczenie wypłacane jest także osobom, które od stycznia 1956 r. do 31 lipca 1990 r. podlegały represjom za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości lub respektowania praw człowieka w Polsce. 

Zobacz także: Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Wszyscy na tym skorzystają