Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kontrolerzy odwiedzą Polaków. Mija termin opłacenia abonamentu RTV
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 13:19

Kontrolerzy odwiedzą Polaków. Mija termin opłacenia abonamentu RTV

pukanie do drzwi
Marek BAZAK/East News (zdj. ilustracyjne)

Abonament RTV to temat, który zwłaszcza w ostatnim czasie powoduje u obywateli wielki ból głowy i ogrom pytań. Mimo iż opłata miała zostać zniesiona, to wciąż obowiązuje. Mało tego, za nieopłacanie abonamentu przewidziane są srogie konsekwencje. Kontrolerzy w ostatnim czasie pukają do domów Polaków i sprawdzają, czy stosujemy się do przepisów. Kto musi opłacać abonament i kiedy mija termin? Wyjaśniamy.

Abonament RTV. Nie wszyscy muszą go opłacać

Abonament RTV zobowiązany jest płacić każdy obywatel, który posiada w swoim domu odbiornik radiowy lub telewizyjny. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, o których informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zwolnione z opłaty są osoby, które ukończyły 75 roku życia, a także ci, którzy zaliczają się do I grupy inwalidzkiej.

Opłacanie abonamentu to obowiązek gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Warto jednak podkreślić, że nieważne ile odbiorników posiadamy w naszym domu, opłata za abonament RTV jest jedna. Również jednego przelewu w tym wypadku dokonują instytucje publiczne jak m.in. sanatoria, żłobki, czy szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Warto także podkreślić, że opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, nie zwalnia z obowiązku opłacania abonamentu RTV.

Zawiłe cenówki w Biedronce na porządku dziennym. Klienci mają dość

Wysokość abonamentu RTV w latach ubiegłych i obecnie

Abonament RTV nie ma stałej kwoty, a jego cena co pewien czas się zmienia. KRRiT na swojej stronie informuje o stawkach w latach poprzednich. Roczny abonament za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy wynosił odpowiednio: 

  • 245,15 zł (w roku 2017, 2018, 2019, 2020),
  • 264,60 zł (w roku 2021 i 2022),
  • 294,90 zł (w roku 2023).

W 2024 r. roczny abonament za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy wciąż kosztuje 294,90 zł. Opłata uwzględnia zniżkę w wysokości 10%, jeśli opłacimy kwotę z góry.

ZOBACZ: Kto może dostać mieszkanie komunalne? Wielu się o to stara

Przy naliczaniu abonamentu RTV obowiązują 2 stawki: za odbiornik radiowy i za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy. Za ten pierwszy co miesiąc należy zapłacić w 2024 roku 8,70 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 27,30 zł. Zniżka w wysokości 3% naliczana jest od opłacania abonamentu w trybie całorocznym.

Warto podkreślić, że użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. opłacili abonament RTV za cały rok, otrzymali 10-procentową zniżkę.

Kara za nieopłacanie abonamentu RTV

Jeśli kontrolerzy ujawnią unikanie regulowania płatności za abonament RTV, wówczas otrzymamy wezwanie do zapłaty 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu RTV. Dodatkowo należy uregulować poprzednie, zalegające wpłaty.

W przypadku jeśli nie opłaciliśmy abonamentu RTV z góry za cały rok, miesięczny termin mija każdego 25. dnia miesiąca.

Kontrolami abonamentu zajmuje się Poczta Polska. Zgodnie z danymi portalu wirtualnemedia.pl, w pierwszej połowie 2023 roku łącznie przeprowadzono 5958 egzekucji w związku z nieopłacaniem abonamentu. W całym 2022 roku było ich 46 255.

Nieopłacenie abonamentu RTV może skończyć się zajęciem odpowiedniej kwoty z naszego rachunku bankowego, emerytury czy nawet nadpłaty podatku lub nieruchomości, akcji i obligacji.