Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulga na dziecko. Nie wszyscy wiedzą o "dodatkowym zwrocie"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.02.2024 11:03

Ulga na dziecko. Nie wszyscy wiedzą o "dodatkowym zwrocie"

rodzice z dzieckiem
Iberion

Nie wszyscy rodzice, którzy korzystają z ulgi na dziecko (tzw. ulgi prorodzinnej) wiedzą o możliwym "dodatkowym zwrocie" jaki mają szansę otrzymać z tego tytułu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?

Ulga na dziecko, a "dodatkowy zwrot"

Ulga na dziecko umożliwia wszystkim uprawnionym do jej pobierania zmniejszenie kwoty podatku do zapłacenia o określoną sumę. W przypadku rodzin wielodzietnych tzw. ulga prorodzinna pozwala odciążyć domowy budżet o całkiem pokaźną sumę. Nie każdy rodzic ma jednak szansę na skorzystanie z tego świadczenia.

Nie wszyscy podatnicy zdają sobie jednak sprawę z faktu, iż w ramach korzystania z ulgi na dziecko, mogą wykorzystać także szansę "dodatkowego zwrotu". Jakie warunki muszą być spełnione?

Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Kiedy można skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko?

Wszyscy uprawnieni do ulgi rodzinnej mogą skorzystać z  "dodatkowego zwrotu" w momencie, gdy wysokość ich należnego do uiszczenia podatku jest niższa niż samej preferencji. Dzieje się tak, gdy:

  • zastosowano więcej odliczeń poza ulgą prorodzinną,
  • zarobki, jakie otrzymuje rodzic, są niższe niż roczna kwota wolna od podatku.

"Dodatkowy zwrot" jest tak naprawdę różnicą między kwotą podatku a sumą, o jaką może być pomniejszony. Różnica nie może być jednak wyższa niż zapłacone przez rodzica składki na ubezpieczenie społeczne (w tym składki objęte ulgą zero PIT) i zdrowotne (obniżone o składki odliczone od podatków zryczałtowanego i linowego).

Jak skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?

Każdy uprawniony, który chciałby skorzystać z "dodatkowego zwrotu" musi wypełnić rubryki w deklaracji PIT - w części M w PIT-36, lub w części I w PIT-3. W usłudze "Twój e - PIT" znajdziemy to w zakładce "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Należy podać takie informacje jak:

  • roczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • przysługującą różnicę w wyniku porównania składek oraz zwrotu niewykorzystanej ulgi,
  • różnicę między kwotą przysługującą a kwotą odliczoną z załącznika PIT/O,
    łączną kwotę zwrotu.

ZOBACZ: Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary

Kwota "dodatkowego zwrotu" nie może być wyższa niż opłacone przez korzystającego z ulgi składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

 

Źródło: Biznes Info/Gazeta.pl