Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 26.02.2024 17:31

Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary

pieniądze
Pixabay/ArturLuczka

Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.

Czym jest BDO?

BDO to, mówiąc najprościej, Baza Danych Odpadowych. W  bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami powinni zarejestrować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady lub prowadzą ich ewidencję, ale także produkują lub importują opakowania albo kupuję je na zasadach transakcji wewnątrzwspólnotowej. Z mniej oczywistych wskazań, BDO zarejestrować powinni się również przedsiębiorcy wprowadzający na teren kraju sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, oleje smarowe, opony, a nawet pojazdy.

Nie zawsze sami musimy martwić się o wpis do BDO. Czasem, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, rejestracja może zostać przeprowadzona ”z urzędu”. W pozostałych sytuacjach konieczne będzie jednak złożenie wniosku.
 

Action wyprzedaje towar za grosze. Termin mija już we wtorek

BDO — ile zapłacą przedsiębiorcy?

W ramach BDO obowiązują dwa rodzaje opłat: rejestrowa i roczna. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie różnią się one wysokością, a opłata rejestrowa stanowi równocześnie opłatę roczną za pierwszy rok działalności. Nowi przedsiębiorcy nie mają więc powodów, by obawiać się zwiększonych kosztów.

Ile wynosi opłata? W przypadku mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających do 10 pracowników, w których roczny obrót nie przekracza 2 mln euro, będzie to 100 zł. Pozostali zapłacą trochę więcej, bo już 300 zł. To jednak nic w porównaniu do kary, która grozi nam za niedopełnienie tego obowiązku.

Równie wysokie kary grożą w najbliższym czasie świeżo upieczonym właścicielom mieszkań.
 

Przegapisz ten termin, zapłacisz nawet milion złotych kary

Niezależnie od tego, którą opłatę powinniśmy zapłacić w tym roku, mamy obowiązek uiścić ją na konto urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby firm. Czas mamy tylko do końca lutego, a więc do najbliższego czwartku. Tradycyjnie jest to ostatni dzień lutego, w tym roku wypada on jednak 29, a nie 28 dnia miesiąca. 29 lutego to również niezwykle ważna data dla emerytów.

Przedsiębiorcy, którzy nie wniosą opłaty, mogą zostać wykreśleni z bazy danych. Prowadzenie działalności bez rejestracji to kara od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł.

źródło: interia wydarzenia