Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna data dla emerytów. ZUS może zmienić wysokość świadczenia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 22:22

Ważna data dla emerytów. ZUS może zmienić wysokość świadczenia

emeryci
Pixabay/guvo59

Tylko do końca lutego emeryci i renciści mają czas, by powiadomić ZUS o osiągniętych przychodach. Na tej podstawie Zakład może zweryfikować wysokość świadczenia. Są jednak wyjątki.

Pracujesz na emeryturze? Pamiętaj o limitach

Osoby, które jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) pobierają świadczenie z ZUS, muszą pamiętać o konieczności poinformowania o swoich zarobkach. Czas mają tylko do 29 lutego. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ właśnie na podstawie tych danych Zakład skoryguje wysokość renty i emerytury. Świadczenie może zostać zmniejszone lub nawet całkowicie wstrzymane.
 

Emerytura w wieku 50 lat? ZUS wydał komunikat

Tyle możesz zarobić

Limit zarobków określany jest według wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia — dokładna kwota określana jest co 3 miesiące. Świadczenie może zostać zmniejszone, jeśli przekroczymy 70% określonej sumy. Obecnie jest to  5036,50 zł brutto. Kwota ta będzie obowiązywać do końca lutego.

ZUS może całkowicie wstrzymać wypłatę świadczenia, jeśli osiągniemy dochód w wysokości 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli przekroczymy kwotę 9353,50 zł brutto.

Ograniczeniami nie muszą przejmować się emeryci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, a także renciści pobierający rentę dla inwalidów wojennych lub wojskowych, jeśli ich niezdolność do pracy powiązana jest ze służbą wojskową, a także osoby pobierające powiązane z ww. świadczeniami renty rodzinne.
 

Limity nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego

Mimo że teoretycznie przekroczenie granicy wieku emerytalnego zwalnia nas z obaw o przekroczenie limitu, są wyjątki od tej zasady. Przekroczyć ustalonej kwoty nadal nie mogą ci seniorzy, którym ZUS przyznał podwyższenia świadczenia do emerytury minimalnej. Obecnie jest to 1588,44 zł brutto.

Co się dzieje, jeśli osoba pobierająca świadczenie przekroczy ten próg? W takiej sytuacji ZUS wypłaci świadczenie za ten okres bez dopłaty, w zmniejszonej, ”właściwej” wysokości.

źródło: money.pl