Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile wyniesie 13. emerytura w tym roku? Znamy konkretne wyliczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.02.2024 20:21

Ile wyniesie 13. emerytura w tym roku? Znamy konkretne wyliczenia

Seniorzy
Pixabay/jhenning

Trzynasta emerytura to dodatek finansowy dla emerytów i rencistów. Większość seniorów z niecierpliwością czeka na wypłatę pieniędzy, która wspomoże ich budżet domowy. Wiadomo już, na jakie kwoty będzie można liczyć w tym roku. Przedstawiamy szczegóły.

Kto może liczyć na wypłatę 13. emerytury?

Trzynasta emerytura weszła w życie  9 stycznia 2020 roku. Jest to dodatkowe świadczenie finansowe, które jest przeznaczone dla wszystkich emerytów i rencistów. Jej wysokość jest ściśle powiązana z tym, ile w danym momencie wynosi emerytura minimalna. W marcu odbędzie się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która będzie miała wpływ na to, ile tym razem otrzymają seniorzy w ramach wypłaty trzynastki.

Zobacz także: Lawina wniosków o nowe świadczenie. Urzędy nie nadążają

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Wiadomo, o ile wzrośnie

Kiedy seniorzy dostaną trzynastą emeryturę?

Jak się okazuje, coraz więcej seniorów w Polsce otrzymuje dość niskie świadczenia, które często nie wystarczają na zapewnienie podstawowych potrzeb. Z tego powodu spore grono osób z niecierpliwością czeka na wypłatę dodatku do emerytury w postaci trzynastki.

Pieniądze trafią do beneficjentów razem z ich kwietniowym świadczeniem. Jakiś czas temu poznaliśmy oficjalny wskaźnik tegorocznej waloryzacji, co pozwala na obliczenie, ile będzie wynosiła trzynasta emerytura.

Wiadomo, ile wyniosą tegoroczne trzynastki

Wskaźnik waloryzacji jest na poziomie 12,12 proc. W związku z tym, od 1 marca 2024 roku emerytura minimalna wyniesie 1780,96 złotych brutto i taka będzie również stawka 13. emerytury. Co ważne, nie wszyscy otrzymają ją w dokładnie takiej kwocie. Wszystko będzie zależało od pobranej zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. Portal “Gazeta Pomorska” przedstawił poglądowe i zaokrąglone wyliczenia kwietniowych wypłat dla seniorów na rękę. Przykładowe kwoty prezentują się następująco:

  • emerytura stała 1500 zł - 2592 zł na rękę (emerytura stała + trzynastka, suma po odliczeniach)
  • emerytura stała 1900 zł - 2909 zł na rękę,
  • emerytura stała 2300 zł - 3224 zł na rękę,
  • emerytura stała 3000 zł - 3777 zł na rękę,
  • emerytura stała 3500 zł - 4172 zł na rękę.