Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci dostaną więcej. Dodatek idzie w górę, wielu na to czeka
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.02.2024 14:31

Emeryci dostaną więcej. Dodatek idzie w górę, wielu na to czeka

Seniorzy w parku
Alexander Kliem/Pixabay

Jedno z popularnych świadczeń dla seniorów niedługo pójdzie w górę. Jego nowa, maksymalna kwota będzie wynosiła przeszło 1700 złotych. Na pieniądze mogą liczyć zarówno emeryci, jak i emerytki - potrzebne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.

Dodatek do emerytury

Oferta dodatków i świadczeń dla seniorów jest dość spora. Jeżeli tylko spełniają oni wymagania, mogą liczyć na spory comiesięczny zastrzyk gotówki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wskazuje serwis biznes.interia.pl, jedno ze świadczeń jest dość atrakcyjne dla emerytów. Co więcej, już w najbliższym czasie jego wysokość pójdzie w górę - i to znacznie.

Dobre wieści dla rodziców wcześniaków. Ważne zmiany coraz bliżej

Nadchodzi podwyżka

Mowa oczywiście o dodatku znanym pod potocznym określeniem “mama 4 plus”. Przeznaczony jest dla tych seniorów, którzy ze względu na wychowanie wielu dzieci nie mieli szansy pracować i odłożyć wystarczająco dużych sum pieniędzy na emeryturę. Jak wynika ze słów Iwony Kowalskiej-Matis, rzeczniczki ZUS na Dolnym Śląsku, cytowanych przez biznes.interia.pl, dotyczy to również tych osób, które nie nabyły prawa do minimalnej wysokości świadczenia.

Pieniądze nie są jednak zawsze wypłacane w kwocie równej minimalnej emeryturze. Średnia wysokość wypłat w ramach dodatku wynosi tylko 740 zł, zaś minimalna emerytura jest tylko górną granicą wysokości świadczenia. Pocieszeniem może być fakt, iż pomimo potocznej nazwy, na wypłaty mogą załapać się również ojcowie.

Warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje dodatek seniorom tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku. Pieniądze zostaną przyznane, jeżeli senior spełni uprzednio odpowiednie warunki. Podstawą jest osiągnięcie odpowiedniego wieku - w przypadku pań jest to 60 lat, zaś u panów 65 lat.

Jeżeli spełnione zostało wymaganie wiekowe, to senior, który wychował minimum czwórkę dzieci, może śmiało składać wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia. W przypadku mężczyzn obowiązuje jednak dodatkowa zasada - dodatek zostanie przyznany, jeżeli matka dzieci zmarła bądź porzuciła rodzinę, zaś ojciec wychowujący dzieci nie pobiera emerytury poniżej jej minimalnej wysokości lub w ogóle jej nie ma.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat ZUS. Tych dwóch świadczeń nie można łączyć