Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ”To już przesądzone”. Z drugiej waloryzacji nici?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.02.2024 14:19

”To już przesądzone”. Z drugiej waloryzacji nici?

ręce, emeryci
Pixabay/sabinevanerp

Seniorzy z niecierpliwością czekają na kolejne wieści odnośnie drugiej waloryzacji. Przepisy zostaną zaktualizowane, by umożliwić przeprowadzenie dwóch waloryzacji emerytur w jednym roku. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że choć dojdzie do zmiany przepisów, nie dojdzie do podwyżek.

Dwie waloryzacje w jednym roku

Zmiana ustawy umożliwiająca dwie waloryzacje w ciągu roku zamiast jednej miałaby ułatwić świadczeniobiorcom walkę z inflacją. Dzięki podwyżce emerytur nie tylko w marcu, ale również jesienią, seniorzy słabiej odczuliby skutki rosnących cen.

Wprowadzenie drugiej waloryzacji ministra ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz w programie ”Jeden na Jeden” podsumowała słowami: ”Dokładnie tak, to już jest przesądzone”.
 

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

To stanie na drodze podwyżkom

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie ma przebiegać druga waloryzacja. Prawdopodobnie odbywałaby się ona we wrześniu na podstawie danych o wzroście inflacji z pierwszej połowy roku, podczas gdy dla waloryzacji marcowej obowiązywałyby dane z drugiej połowy, a nie jak do tej pory, z całego roku.

Pozostaje jednak jeden warunek: do drugiej waloryzacji dojdzie, jeśli inflacja przekroczy 5% w pierwszej połowie roku.

”To jest naprawdę bardzo ważny postulat”, podkreśliła Marzena Okła-Drewnowicz. 
Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują jednak na to, że do tak wysokiego wzrostu inflacji nie dojdzie. Wówczas nie będziemy mieli co liczyć na drugą waloryzację emerytur, ponieważ nie będzie potrzeby jej przeprowadzenia.
 

Nowa forma wsparcia dla seniorów

Minister  ds. polityki senioralnej zapewnia jednak, że emeryci nie pozostaną bez wsparcia. Zamiast podwyżek świadczenia mogą nastawić się na pomoc finansową przy opłacaniu rachunków za energię elektryczną.

Rozmawiałam z ministrami przemysłu i klimatu w kwestii osłony emerytów w zakresie podwyżki cen prądu. Emeryci są tą grupą, która będzie podlegała ochronie. Trwają analizy i konsultacje, będzie przygotowana ustawa o ubóstwie energetycznym, która będzie zawierała różnego rodzaju ochrony dla osób, które są zagrożone ubóstwem energetycznym – zapowiedziała ministra Marzena Okła-Drewnowicz.

źródło: radio ZET