Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 11:17

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

Seniorzy
Pixabay/pasja1000

Część emerytów i rencistów ma czas tylko do końca miesiąca na to, by dostarczyć ważne informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi dokładnie o poinformowanie Zakładu o dodatkowych przychodach, które osiągnęli w ubiegłym roku. Kogo dotyczy ten obowiązek?

Niektórzy emeryci muszą poinformować ZUS o zarobkach

Niektórzy seniorzy do końca lutego muszą poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o uzyskanych w ubiegłym roku wynagrodzeniach. Chodzi tu dokładnie o osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i do niej dorabiają. Informacje te są potrzebne do rozliczenia wcześniejszej emerytury lub renty. Tacy świadczeniobiorcy muszą zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące limity dorabiania. Warto wspomnieć, że nie obowiązują one osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Seniorów obowiązuje limit dorabiania do emerytury

Emeryci, którzy dorabiają do swoich świadczeń muszą uważać na to, by nie przekroczyć ustalonych limitów dorabiania. Jeśli ich dochody będą za wysokie, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić wypłaty.

Wysokość limitów dorabiania do emerytur zależy od przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, które ogłasza Główny Urząd Statystyczny. W związku z tym ulegają one zmianie co trzy miesiące: 1 marca, 1 czerwca oraz 1 grudnia.

Ile wynoszą aktualne limity dorabiania do emerytury?

Aktualnie limit dorabiania do świadczeń emerytalnych jest na poziomie 5036,50 zł brutto. 1 marca natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów zmieni te kwoty. Już niebawem seniorzy będą mogli zarobić dodatkowe 5278,25 złotych brutto i nie wypłyną one na wysokość wypłaty emerytury. Zostanie ona zmniejszona przy dochodzie od 5278,25 zł do 9802,47 zł, a ZUS zawiesi świadczenie przy zarobkach przekraczających 9802,47 zł.

Zobacz także: Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę