Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 08:32

Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę

Pieniądze, list z ZUS
Iberion

Niektóre świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu zostaną objęte podwyżką. Będą to przede wszystkim emerytury i renty, ale dzięki waloryzacji w górę pójdzie także nowe świadczenie, które weszło w życie na początku tego roku. Okazuje się, że Polacy będą mogli liczyć na całkiem spore wypłaty.

Od stycznia ZUS wypłaca nowe świadczenie

Od 1 stycznia 2024 roku można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia wspierającego. Jest to zupełnie nowa forma wsparcia przeznaczona dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

Do uzyskania tego dodatku finansowego konieczne jest także otrzymanie specjalnej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, którą wystawi wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Poziom ten wyraża się w punktach, a te z kolei decydują o wysokości i terminie wypłaty świadczenia.

Zobacz także: PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Co trzeba zrobić, by ZUS wypłacił świadczenie wspierające?

Jeśli ktoś chce ubiegać się o przyznanie nowej formy wsparcia, w pierwszej kolejności powinien złożyć wniosek do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie specjalnej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Przyznane punkty zdecydują o tym, kiedy powinniśmy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu złożenia odpowiedniego wniosku. Jeśli dana osoba uzyska od 87 do 100 punktów, to może zrobić to już od 1 stycznia 2024 r, od 78 do 86 punktów oznacza, że wnioskować można od 1 stycznia 2025 r., a uzyskanie 70-77 punktów umożliwia staranie się o pieniądze od 1 stycznia 2026 r. 

Świadczenie wspierające wzrośnie. Polacy mogą liczyć na sporą kwotę

Co ważne, świadczenie wspierające będzie wynosiło od 40 do 220 procent aktualnej wysokości renty socjalnej. Wszystko będzie zależało od ilości punktów potrzeby wsparcia. W marcu Polacy będą mogli liczyć na waloryzację świadczeń, takich jak emerytury czy renty.

W związku z tym, w górę pójdzie także renta socjalna, która aktualnie wynosi 1588,44 zł. Od 1 marca kwota ta wzrośnie do 1780,96 zł. Osoby, które mają najwyższy poziom potrzeby wsparcia, aktualnie mogą liczyć na 3495 zł, a po marcowej waloryzacji będzie to już 3918 złotych. 

Tagi: Pieniądze ZUS