Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kapitał początkowy. Czym jest i jak go ustalić?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.02.2024 21:28

Kapitał początkowy. Czym jest i jak go ustalić?

pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Kapitał początkowy w ZUS jest jednym z podstawowych czynników, na podstawie których wylicza się wysokość emerytury. Nie obowiązuje on jednak wszystkich. Co składa się na kapitał początkowy? W jaki sposób możemy sprawdzić, ile wynosi?

Kapitał początkowy — co to?

Krótko mówiąc, kapitał początkowy to odtworzona suma składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne. Ma on wpływ na wysokość przyszłej emerytury pracownika, a zależność jest bardzo prosta. Wysoki kapitał początkowy oznacza wysokie świadczenie.

Ta kwestia nie dotyczy jednak wszystkich — kapitał początkowy wyliczany jest dla składek opłaconych przed 1999 rokiem, ponieważ do tego momentu Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie prowadził jeszcze indywidualnych kont  ubezpieczonych. Dlatego jeśli urodziłeś się po 1948 roku, twój kapitał początkowy może zostać wyliczony na podstawie zarobków i stażu pracy. Jego wysokość zostanie wyliczona na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych przed 1999 rokiem.
 

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Dla nich zostanie wyliczony kapitał początkowy

Aby móc ubiegać się w ZUS o wyliczenie kapitału początkowego, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim kapitał początkowy może zostać wyliczony dla osób, które:

  • urodziły się po 1948 roku,
  • pracowały przed 1999 rokiem i miały opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli jednak urodziłeś się przed 1949 rokiem, kapitał początkowy wciąż może zostać wyliczony, jeśli równocześnie:

  • osiągnąłeś powszechny wiek emerytalny po 1998 roku,
  • złożyłeś wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i o obliczenie jej według nowych zasad,
  • twój staż ubezpieczeniowy wynosi minimum 20 (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) okresów składkowych i nieskładkowych,
  • po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowałeś pracę i pozostawałeś objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Jak ustalić kapitał początkowy?

Aby ZUS wyliczył dla nas kapitał początkowy, powinniśmy złożyć w tej sprawie wniosek. Możemy zrobić to w dowolnym oddziale, przez pełnomocnika, wysłać pocztą lub przez PUE ZUS. Decyzja zostanie wydana przez odpowiedni oddział, zależnie od naszego miejsca zamieszkania.

Wniosek należy złożyć przed nabyciem prawa do emerytury. Jeśli składamy już wniosek o emeryturę, nie ma potrzeby, by dodatkowo ubiegać się o ustalenie kapitału początkowego.

źródło: super biznes