Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle musisz zarabiać, by dostawać 3000 zł emerytury
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.02.2024 11:37

Tyle musisz zarabiać, by dostawać 3000 zł emerytury

emeryci
Pixabay/jhenning

Nie od dziś wiadomo, że polscy emeryci nie należą do najbogatszych. Minimalna emerytura jest rzeczywiście “minimalna”, a wielu seniorów dostaje jeszcze niższe świadczenie. Dla dużej liczby osób 3000 zł emerytury to marzenie. Sprawdzamy, jak je zrealizować.

"Nie wiem, ile dostanę emerytury"

Ustalenie, jak wysokie świadczenie będzie nam wypłacane, kiedy już przejdziemy na emeryturę, wcale nie jest takie proste. Na wysokość emerytury wpływają nie tylko nasze zarobki, ale również okres aktywności zawodowej i średnia dalsza długość życia.

Ten ostatni czynnik ogłaszany jest co roku, do 31 marca, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Stanowi on podstawę do wyliczenia przyszłej emerytury od 1 kwietnia bieżącego roku, aż do 31 marca kolejnego.
 

Rachunki za prąd wzrosną w 2024 roku. Dwie grupy ucierpią najmocniej

Tyle musisz zarabiać, by dostać 3000 zł emerytury

Minimalna emerytura obecnie wynosi  1588,44 zł brutto. Dla wielu osób to zbyt mało, by pokryć nawet najbardziej podstawowe wydatki. To raczej nie zmieni się nawet po waloryzacji — od 1 marca 2024 minimalna emerytura wzrośnie do 1783,82 zł brutto. 

Spokojną starość mogłaby nam za to zapewnić kwota rzędu 3000 zł. Osiągnięcie takiej emerytury nie jest proste, ale wykonalne. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, ile powinniśmy zarabiać, by ten cel osiągnąć. Pomocny okazuje się tutaj kalkulator, dostępny na stronie ZUS, który ułatwia uporanie się ze skomplikowanym sposobem obliczania emerytury. Aby obliczyć wysokość przyszłej emerytury, należy podać wiek, planowany czas przejścia na emeryturę, oraz wysokość zarobków.

Ile zatem trzeba zarabiać, by dostawać 3000 zł emerytury? Orientacyjnie to około 6300 zł brutto.
 

Jeszcze jeden sposób na podniesienie emerytury

Skoro jednak wysokość zarobków nie jest jedynym czynnikiem potrzebnym do ustalenia wysokości emerytury, wyższe zarobki nie są jedynym sposobem na jej podniesienie. Kolejną metodą jest późniejsze przejście na emeryturę.

Każdy dodatkowy rok, o który przedłużymy swoją działalność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego, zwiększy przyszłe świadczenie o 10-15%. Po siedmiu latach możemy już liczyć na nawet dwa razy wyższą emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

źródło: interia BIZNES