Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.02.2024 16:10

Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem

Seniorki, pieniądze
Pixabay/silviarita/Iberion

Już niebawem część seniorów będzie mogła liczyć na wypłatę dodatkowej emerytury. Okazuje się, że pieniądze zostaną przyznane bez względu na inne pobierane świadczenia, choć konieczne będzie spełnienie jednego kluczowego warunku. Projekt ustawy w tej sprawie ma zostać przyjęty przez rząd w najbliższym czasie. Przedstawiamy szczegóły.

Komu przysługuje emerytura honorowa?

Emerytura honorowa to świadczenie, które już od wielu lat jest wypłacane seniorom, którzy skończyli 100 lat. Jak się okazuje, już niebawem mają zajść spore zmiany w tej kwestii, bowiem obecnie świadczenie posiada jedynie rangę tradycji, a nie rangę ustawową. Jego jedyną podstawą jest akt prawa wewnętrznego jeszcze z czasów PRL.

Zobacz także: Wypłaty pieniędzy z OFE. ZUS zapewnia, że nie przepadają

Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?

Już niebawem nowe przepisy ws. emerytur honorowych

Niebawem rząd ma przyjąć projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla stulatków, którym aktualnie zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiany te mają sprawić, że ta wieloletnia tradycja zostanie uregulowana prawnie.

Aktualnie istnieje istotna potrzeba, by prawo do świadczenia honorowego jako przysługujące jednostce prawo do świadczenia z zabezpieczenia społecznego, o którym rozstrzyga organ władzy publicznej, było wprost uregulowane w ustawie - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy na rządowej stronie internetowej. 

Na jaką kwotę będą mogli liczyć seniorzy?

Projekt ustawy przygotowywany przez resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk ma zostać przyjęty w II kwartale 2024 roku. Seniorzy otrzymaliby dodatkowe 5500 złotych do emerytury, a wypłata nastąpiłaby automatycznie. W sytuacji, gdy ktoś nie posiada prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, konieczne byłoby złożenie dodatkowego wniosku. Pieniądze jednak będą się należały wszystkim stulatkom, bez względu na inne dodatki finansowe.