Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.02.2024 09:09

Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?

Seniorzy w parku
Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Zaplanowana na początek marca waloryzacja obejmie wszystkie świadczenia, które dopuszczono do tego typu zabiegu. Oznacza to, że w górę pójdzie nie tylko wysokość emerytur - więcej pieniędzy dostaną także osoby otrzymujące m.in. dodatki.

Waloryzacja emerytur 2024. O ile wzrosną świadczenia i dodatki dla emerytów?

Do zaplanowanej na ten rok waloryzacji pozostało niewiele czasu - tradycyjnie, będzie ona miała miejsce pierwszego dnia marca. Jak podaje serwis fakt.pl, jej wskaźnik wynosi dokładnie 12,12 proc.

Taka wysokość waloryzacji powoduje, że wysokość minimalnej emerytury, a także trzynastek i czternastek, wzrośnie do kwoty 1780,96 zł. Zgodnie z zasadami, czternastka w pełnej kwocie trafi tylko do osób, które pobierają świadczenie emerytalne w wysokości do 2900 zł (wszystkie kwoty brutto). Powyżej tego progu obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”.

Seniorka pracowała 61 lat. Zaskakujące, jaką dostaje emeryturę

Podwyżki dodatków do emerytury w 2024 roku

Marcowa waloryzacja obejmuje jednak wszystkie świadczenia, których wysokość może zostać podwyższona w ten sposób. Nie pójdzie zatem w górę np. świadczenie 800 plus, w którego przypadku waloryzacja musi być przeprowadzona osobną ustawą, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku.

Podwyżkę otrzymają zatem również dodatki. W przypadku dodatku kompensacyjnego, który przysługuje m.in. kombatantom, nastąpi wzrost z dotychczasowych 44,16 zł do kwoty 49,51 zł. Ponieważ dodatek ten wynosi 15 proc. dodatku kombatanckiego, łatwo się domyślić, że i w tym przypadku nastąpi podwyżka - z 294,39 zł do 330,07 zł.

Waloryzacja 2024. Podwyżka emerytur i dodatków

Na wzrosty można liczyć także w przypadku innych dodatków. W kontekście dodatku pielęgnacyjnego, wzrost o 12,12 proc. oznacza podwyżkę z kwoty 294,39 zł do sumy 330,07 zł - analogicznie jak w przypadku dodatku kombatanckiego. Takie same kwoty będą miały miejsce również w przypadku dodatku za tajne nauczanie i świadczenia dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej zatrudnianych przymusowo.

Osoby pobierające ryczałt energetyczny mogą liczyć na podwyżkę do kwoty 286,10 zł - teraz jest to 255,17 zł. Z kolei osoby deportowane które otrzymują świadczenie przeznaczone specjalnie dla nich, otrzymają niewiele więcej - suma będzie wynosić 16,55 zł zamiast 14,76 zł.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego