Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Spore podwyżki emerytur również dla polityków. Padły konkretne kwoty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 15:24

Spore podwyżki emerytur również dla polityków. Padły konkretne kwoty

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński
Michal Zebrowski/East News/KAPiF

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, na którą wielu seniorów czeka z niecierpliwością. Z podwyżek skorzystają oczywiście także politycy, w tym premier Donald Tusk oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Media obiegły kwoty, na które będą mogli liczyć politycy i okazuje się, że są one całkiem pokaźne.

Zbliża się ważny dzień dla wszystkich emerytów

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżki świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Waloryzacja zawsze odbywa się 1 marca i tym razem będzie dokładnie tak samo. Emeryci z niecierpliwością czekają na większe wypłaty, bowiem niestety sporo z nich może liczyć na niewysokie kwoty, które często nie wystarczają nawet na zapewnienie podstawowych potrzeb. W związku z tym, dodatkowe środki na pewno im się przydadzą. 

Zobacz także: Seniorka pracowała 61 lat. Zaskakujące, jaką dostaje emeryturę

Miliony Polaków dostaną pilne listy z ZUS-u. W środku ważne dokumenty

Wiadomo, ile wyniesie tegoroczna waloryzacja świadczeń

To, ile wyniosą marcowe podwyżki emerytur i rent zależy przede wszystkim od poziomu inflacji i realnego wzrostu wynagrodzeń. Waloryzacja ma podwyższać świadczenia w taki sposób, żeby dopasować je do sytuacji gospodarczej.

Od 1 marca 2024 roku emerytury i renty wzrosną dokładnie o 12,12 procent. Minimalne świadczenie emerytalne obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, a po podwyżce będzie wyższe o około 192 zł brutto. Powody do radości mają seniorzy, ale także i politycy.

Waloryzacja nie ominie także polityków. Jakie podwyżki dostaną?

Dziennik “Fakt” podał kwoty podwyżek, na jakie będą mogli liczyć politycy w związku z marcową waloryzacją. Z oświadczenia majątkowego Donalda Tuska wiemy, że premier pobiera aż trzy świadczenia. Jak wylicza “Fakt”, po 1 marca otrzyma około 700 zł brutto miesięcznie do emerytury, a obecnie na jego konto trafia ok. 5800 zł brutto.

Z waloryzacji skorzysta także Jarosław Kaczyński, którego aktualne świadczenie jest na poziomie ok. 8000 zł brutto. Od marca ma dostać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ok. 970 zł brutto więcej.