Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dobre wieści dla rodziców wcześniaków. Ważne zmiany coraz bliżej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.02.2024 22:50

Dobre wieści dla rodziców wcześniaków. Ważne zmiany coraz bliżej

Rodzina
Obraz Pexels z Pixabay

Bardzo dobre wieści napływają z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dla rodziców wcześniaków. Minister podjęła ważną decyzję, która przybliża wprowadzenie przełomowego rozwiązania dla rodzicieli tychże dzieci.

Dobre wieści dla rodziców

Jak podaje serwis businessinsider.com.pl, dobre wieści dla rodziców wcześniaków przekazała Fundacja Koalicja dla wcześniaka. Jest to organizacja, która przygotowała petycję do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Dokument ten postuluje wprowadzenie rozwiązania korzystnego dla rodziców wcześniaków w postaci wydłużonego urlopu macierzyńskiego. Petycję podpisały organizacje, które są współtwórcami Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla wcześniaków.

Niektórzy muszą zwrócić to świadczenie. Wiadomo, jak tego uniknąć

Minister zdecydowała

Fundacja Koalicja dla wcześniaków przekazała minister Dziemianowicz-Bąk wspomnianą petycję. Została ona przyjęta przez szefową resortu, która w odpowiedzi powołała zespół roboczy mający na celu przygotowanie rozwiązań legislacyjnych przeznaczonych właśnie dla rodziców wcześniaków. Wszyscy sygnatariusze petycji zostali zaproszeni do uczestnictwa w pracach zespołu.

Postulaty Fundacji są proste - obecnie urlop macierzyński trwa przez osiem tygodni od dnia porodu dziecka. Wydłużenie urlopu byłoby pójściem w ślady innych krajów europejskich, gdzie matki wcześniaków mają dłuższy odpoczynek. Przykładowo, w Niemczech okres ten jest dłuższy o cztery tygodnie w porównaniu z dziećmi urodzonymi w terminie, zaś w Słowenii i Francji - o liczbę dni, która pozostała od faktycznego dnia porodu do planowanego terminu.

Przywilej dla obojga rodziców

Co ważne, w cytowanej przez businessinsider.com.pl informacji prasowej Fundacji, zmiany miałyby objąć również ojców dzieci. Organizacja apeluje, aby nie ograniczać możliwości obojga rodziców, tylko umożliwić im podział opieki nad dzieckiem między sobą.

źródło: businessinsider.com.pl

ZOBACZ TAKŻE: Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł co miesiąc. Jest jeden warunek