Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł co miesiąc. Jest jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.02.2024 16:16

Rodzice dostaną dodatkowe 1500 zł co miesiąc. Jest jeden warunek

Rodzice z dzieckiem
Pixabay/Pexels

Polska zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym. Jednym ze sposobów na walkę z tym problemem jest wprowadzenie nowego świadczenia dla rodziców, które było zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Komu konkretnie będą należały się pieniądze?

Polska zmaga się z poważnym kryzysem demograficznym

Najnowsze dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają wątpliwości - kryzys demograficzny staje się coraz poważniejszym problemem. Jak się okazuje, w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 272 tys. dzieci, więc o 33 tys. mniej niż w 2022 r. Jest to najmniejsza liczba urodzeń od czasów II Wojny Światowej. 

Te dane są zatrważające, ale mamy plan współpracy z niezależnymi ekspertami, by wypracować rozwiązania, które w perspektywie lat pozwolą nam wyjść z zapaści demograficznej - przekazała Aleksandra Gajewska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas rozmowy z PAP.

Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Walka z zapaścią demograficzną. Są konkretne rozwiązania

Aleksandra Gajewska zapowiedziała także powołanie Rady Polityki Rodzinnej i Demograficznej, która będzie zajmowała się rozwiązaniem problemu zapaści demograficznej. Jak się okazuje, resort rodziny przedstawił już dwa programy, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji. Chodzi dokładnie o świadczenie “babciowe”, które było jednym z głównych postulatów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, a także o nowelizację programu “Maluch Plus”.

Zobacz także: Pomysł na walkę z kolejkami do lekarza. Polacy będą zaskoczeni

Komu będzie przysługiwało "babciowe"?

Słynne “babciowe” to potoczna nazwa programu “Aktywny rodzic”, który zakłada wsparcie finansowe w wysokości 1500 złotych dla rodziców, którzy zdecydują się na powrót do pracy. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc, na dzieci do trzeciego roku życia. Aleksandra Gajewska potwierdziła, że program zostanie wprowadzony, a środki na ten cel są przewidziane w budżecie w ostatnim kwartale tego roku. Projekt ma określać maksymalny próg dochodowy, choć na ten moment nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów w tej sprawie.