Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwroty podatku ze skarbówki. Emeryci mogą liczyć na sporą kwotę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.02.2024 12:55

Zwroty podatku ze skarbówki. Emeryci mogą liczyć na sporą kwotę

Rozliczenie PIT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sezon rozliczeń z fiskusem startuje już za niecały tydzień. Emeryci, którzy poszukują możliwości otrzymania zwrotu podatku za uzyskane świadczenia, powinni bliżej zapoznać się z drukami otrzymanymi z ZUS oraz KRUS - mogą bowiem liczyć na spore kwoty.

Deklaracje podatkowe już za rogiem

Do startu okresu składania deklaracji podatkowych za rok 2023 zostało już tylko 5 dni. 15 lutego wypełnione formularze PIT będzie można złożyć w urzędach skarbowych zarówno drogą tradycyjną, jak i przez internet - za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Jak co roku, ostatnie dni przed początkiem okresu na składanie deklaracji są czasem gorączkowych poszukiwań rozwiązań umożliwiających otrzymanie zwrotu podatku. Jak się okazuje, w dość specyficznej sytuacji są emeryci.

Przepracował 62 lata. Taką otrzymał emeryturę, kwota zaskakuje

Sposób na otrzymanie zwrotu

Jak podaje serwis pit.pl, przy normalnym rozliczeniu podatku, emeryt otrzymujący świadczenie w kwocie minimalnej emerytury otrzyma 290 zł zwrotu z tytułu zaliczek na 13. i 14. emeryturę. Faktycznie jednak mogą oni uzyskać znacznie więcej.

Kluczem do uzyskania wyższego zwrotu są dwa elementy. Pierwszym z nich jest kwota wolna od podatku, wynosząca 30 tys. zł. Ponieważ minimalna emerytura w skali rocznej mieści się poniżej tego progu, emeryci z taką wysokością świadczenia podatku nie płacą - i nie mogą zastosować ulg podatkowych.

Zaskakujące zwroty dla emerytów

Drugim elementem, jednocześnie pozwalającym na ominięcie kwoty wolnej od podatku, jest rozliczenie podatku wraz z małżonkiem. Przychody małżeństwa są wówczas sumowane - wspomniane 290 zł zaliczki nie zostanie wówczas zwrócone, ale możliwe jest zastosowanie ulg podatkowych.

I tak, jeżeli - jak w opisywanym przez pit.pl przykładzie - we wspólnym rozliczeniu zastosowano ulgę rehabilitacyjną oraz odliczono koszty użytkowania samochodu, to w sumie otrzymają oni zwrot podatku w kwocie 1427 zł. Sporo jednak zależy od konkretnego przypadku - w tej historii, wysokość zaliczek małżonka wyniosła 1080 zł; otrzymywał on również dochody z umowy zlecenia.

źródło: pit.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat ZUS. Czas tylko do końca lutego