Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.02.2024 13:26

Polaków czeka niespodzianka ze skarbówki. Jest pewien warunek

Urząd skarbowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tegoroczne rozliczenie podatku może wprawić wielu Polaków w niemałe zdumienie. Spora liczba podatników może bowiem liczyć na pieniądze ze skarbówki. Co najistotniejsze, stanie się tak bez zastosowania jakiejkolwiek ulgi.

Rozliczenia z fiskusem

Kwestia rozliczeń podatkowych, jak co roku, powraca do życia Polaków. Już za 5 dni urzędy skarbowe w całej Polsce zaczną przyjmowanie deklaracji podatkowych od podatników. Zostanie również udostępniony system Twój e-PIT.

Dla wielu osób, wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej to jedynie formalność. Jak bowiem zaznacza serwis biznes.interia.pl, w ciągu roku podatkowego każda wypłata brutto jest pomniejszana o zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Wszystko dzieje się zatem bez dodatkowego kłopotania się o poprawność procedur.

Nowe wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy nie będą zachwyceni

Niespodzianka dla polskich podatników

Może jednak dojść do sytuacji, gdy podczas wypełniania bądź analizy wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej, podatnika czeka niemała niespodzianka. Będzie nią nadpłata PIT, której konkretna kwota, podana w odpowiedniej rubryce deklaracji, będzie wyższa od zera.

O co konkretnie chodzi? W ciągu roku podatkowego może się okazać, że suma zaliczek odprowadzanych do skarbówki przewyższa kwotę podatku, jaka wychodzi za cały rok. W takiej sytuacji podatnikowi nie pozostaje nic innego, jak się cieszyć - otrzyma bowiem te pieniądze z powrotem.

Jak uzyskać zwrot nadpłaty?

Paradoksalnie, uzyskanie z powrotem pieniędzy z nadpłaty podatku jest proste. Wypełnione zeznanie podatkowe należy jedynie złożyć do urzędu skarbowego - potem zostaje jedynie oczekiwanie na przelew kwoty na konto bankowe.

Termin odzyskania pieniędzy jest jednak uzależniony od tego, w jaki sposób złożono zeznanie podatkowe. Jeżeli podatnik zrobił to w sposób tradycyjny, tj. na papierze, otrzyma zwrot nadpłaty do 3 miesięcy. Skorzystanie z serwisu Twój e-PIT to z kolei skrócenie czasu oczekiwania do 45 dni, czyli aż o połowę.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: 550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć