Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszyły kontrole w domach Polaków. Mogą posypać się mandaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.02.2024 08:19

Ruszyły kontrole w domach Polaków. Mogą posypać się mandaty

Pukanie do drzwi
Iberion

Spora część Polaków może spodziewać się kontroli straży miejskiej w swoim miejscu zamieszkania. Odwiedziny te będą związane z nowymi przepisami, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku w siedmiu województwach. Trzeba mieć się na baczności, bo mogą posypać się mandaty. 

Nowe przepisy w siedmiu województwach

Z dniem 1 stycznia 2024 roku w życie weszły przepisy, które zabraniają ogrzewania domów za pośrednictwem tzw. kopciuchów, czyli pieców niespełniających norm żadnej z klas. Takie zasady obowiązują w siedmiu województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim, śląskim oraz podkarpackim. 

Zobacz także: Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV. Mają sposób

Ruszyły kontrole domów Polaków

W związku z wejściem w życie nowych przepisów, strażnicy przeprowadzają masowe kontrole Polaków w celu sprawdzenia, czy zastosowali się do przepisów dotyczących tzw. kopciuchów. Jak informuje portal o2.pl, w Poznaniu tylko w styczniu straż miejska odwiedziła 225 nieruchomości. Jak się okazuje, aż w 112 domach mieszkańcy wciąż posiadali kotły bezklasowe. Podczas takich kontroli sprawdza się również, co domownicy spalają w piecach. Używanie nieodpowiedniego opału zostanie ukarane mandatem.

Kontroli mogą spodziewać się wszyscy Polacy

Warto pamiętać, że podczas sezonu grzewczego kontroli mogą spodziewa się nie tylko mieszkańcy wyżej wymienionych województw. Kontrolerzy mogą zapukać do drzwi Polaków w całej Polsce, jeśli padnie podejrzenie, że spalają odpady

Portal o2.pl informuje, że w Poznaniu było 1349 zgłoszeń w tej sprawie, a w 340 przypadkach ujawnione zostały nieprawidłowości. Za spalanie odpadów ukarano 36 osób, z czego 33 otrzymały mandat, a pozostałe 3  pouczenia.