Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV. Mają sposób
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.02.2024 19:17

Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV. Mają sposób

pilot tv
Pixabay/renateko

Niedawne orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego spowodowało niemałe zamieszanie w kontekście abonamentu RTV. Okazuje się bowiem, że kontrolerzy Poczty Polskiej będą mogli kontrolować nie tylko obecność odbiorników radiowych oraz telewizyjnych. Jak konkretnie będą teraz wyglądały kontrole?

Orzeczenie NSA

Kilka tygodni temu ukazało się orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego w sprawie dotyczącej sporu o abonament dotyczącego jednego z przedsiębiorstw. Według NSA, za odbiornik radiowotelewizyjny może zostać uznany również smartfon, monitor LCD czy tablet.

Teraz, jak podaje serwis fakt.pl, na taką interpretację przepisów powołuje się Poczta Polska. Według przedsiębiorstwa abonament powinni płacić również te osoby, które oglądają telewizję bądź słuchają radia np. za pomocą telefonu, komputera czy tabletu.

Nieoczekiwany problem z nowym świadczeniem dla seniorów. Potrzebne są zmiany

Co z kontrolami?

Czy to oznacza, że kontrolerzy będą zaglądać do wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie Polacy mają w firmach czy domach? Sama instytucja w informacji przesłanej portalowi fakt.pl przekazała jedynie orzeczenie NSA. Można się zatem domyślać, że za samą obecność smartfona czy komputera w domu Poczta będzie domagać się abonamentu.

Przede wszystkim jednak kontroler z Poczty Polskiej musi zapukać do drzwi mieszkania bądź firmy - a jak się okazuje, w całym kraju jest ich niewielu, co minimalizuje ryzyko wizyty do marginalnych wartości. A jeśli nawet do niej dojdzie, nie ma obowiązku wpuszczenia takiej osoby do środka, tym bardziej że kontroler nie ma prawa ukryć swojej prawdziwej tożsamości.

Kary są wysokie

Według informacji ujawnionych przez samą Pocztę Polską, kontrole są planowane przy pomocy bazy ze wszystkimi podmiotami i osobami które zgodnie z wymogami zarejestrowały odbiorniki, a także baz danych które są dostępne dla wszystkich. Znacznie większe jest prawdopodobieństwo skontrolowania firmy niż zwykłego mieszkania.

Biorąc pod uwagę, że w przypadku telewizji abonament wynosi 27,70 zł, zaś za radio opłata to 8,70 zł (kwoty miesięczne), kary są dość wysokie. Za niezarejestrowany odbiornik, właściciel może otrzymać karę w wysokości trzydziestu miesięcznych opłat abonamentowych. Jeżeli zatem odkryty zostanie niezarejestrowany telewizor, to mieszkaniec będzie musiał zapłacić aż 831 zł.

źródło: fakt.pl