Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Wielkie wzrosty cen prądu, zacznie się już w lipcu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.02.2024 13:19

Wielkie wzrosty cen prądu, zacznie się już w lipcu

Ceny prądu w 2024
Iberion

Uspokojenie sytuacji inflacyjnej nie oznacza, że najgorsze już za nami, a ceny wrócą do normy. W połowie roku może stać się wręcz przeciwnie - ceny prądu mogą wystrzelić do góry. Sytuacja jest tym gorsza, że prognozy nie pozostawiają w zasadzie złudzeń.

Inflacja i podwyżki cen niepokoją Polaków

Obecna sytuacja inflacyjna wygląda dość spokojnie. Wskaźnik ustabilizował się, tak samo stało się ze wzrostem cen - produkty nie drożeją już tak szybko, jak w poprzednich miesiącach.

Jak jednak wskazuje serwis fakt.pl, wygląda na to, że obecna sytuacja jest jedynie przejściowa. W połowie roku ma się zakończyć idylla w przypadku cen prądu, które mają poszybować do góry, zaś portfele zostaną uszczuplone przez zwiększone wydatki.

Miliardy dla Polski z KPO. Padła ważna deklaracja minister funduszy

Będą wielkie wzrosty cen prądu

Co jednak stoi za takimi niekorzystnymi zapowiedziami? Paradoksalnie okazuje się, że wzrost cen nastąpi przez… tarcze ochronne, a w zasadzie ich wygaśnięcie. Obecnie bowiem ceny prądu są zamrożone na poziomie 412 zł/MWh, jeżeli nie przekracza się określonego progu zużycia prądu.

Tegoroczny budżet, przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, nie przewiduje przedłużenia zamrożonych cen prądu na dłuższy okres. Jest to oczywisty znak, że lipiec przywita Polaków cenami prądu wyższymi nawet o 80 proc.

Rząd zapowiada pomoc dla wielu Polaków

Według cytowanej przez fakt.pl wypowiedzi prezesa Optimal Energy Łukasza Czekały, najmocniej podwyżki uderzą w te domostwa, które do tej pory mieściły się w limitach i nie miały problemu ze zużyciem energii.

Okazuje się również, że rząd planuje wesprzeć niektórych Polaków w kontekście cen energii. Według minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, pomoc mają otrzymać gospodarstwa wielorodzinne oraz osoby ubogie. Propozycje pomocy mają się pojawić do końca marca.

źródło: fakt.pl