Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.02.2024 21:55

Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Samochód kierowca
Pixabay/jan3933

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.

ITS ujawnia statystyki

Z informacji przekazywanych przez serwis superbiz.se.pl, Instytut Transportu Samochodowego opublikował dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Liczbę wypadków przedstawiono zarówno dla grupy kierowców młodszych, jak i tych starszych.

Statystyki wskazują, że wśród najmłodszych kierowców, tj. z przedziału wiekowego 18-24 lata, wskaźnik liczby wypadków wyniósł 11,37 na 10 tys. mieszkańców. Z kolei dla osób powyżej 60 lat, wynik jest około 4 razy mniejszy - wynosi bowiem 3,65.

Młodzi bardziej ryzykowni

Takie dane skłoniły kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, Marię Dąbrowską-Loranc, do wydania interesującej opinii. Jej zdaniem, młodzi kierowcy są niedojrzali, nie posiadają wystarczającego doświadczenia i przeceniają swoje możliwości na drodze. Dodatkowo dochodzi także element współzawodnictwa.

Powyższe przekłada się z kolei na wniosek, że młodsi kierowcy stanowią większe ryzyko na polskich drogach. Dotyczy to zwłaszcza nocnych przejazdów i eksploatacji starszych pojazdów, które są znacznie tańsze.

ZOBACZ TAKŻE: Ostrzeżenie dla kierowców. Kary są bardzo wysokie

Pomysł na ograniczenia

To z kolei doprowadza do zaskakującej konkluzji. Według Dąbrowskiej-Loranc, powinno zostać rozważone wprowadzenie specyficznych przepisów. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy kandydat musiałby jeździć z osobą towarzyszącą przez dwa lata, zanim uzyskałby pełne uprawnienia do kierowania pojazdami. Pozwoliłoby to na napotkanie większej ilości scenariuszy, niż podczas przeciętnego kursu na prawo jazdy.

Nie jest to jednak jedyny pomysł. Sam ITS proponuje wprowadzenie zakazu samodzielnego prowadzenia pojazdów między 22 a 6 dla osób, które posiadają prawo jazdy przez okres poniżej 5 lat. Dodatkowo, na wszystkich drogach w Polsce powinny zostać obniżone ograniczenia prędkości. Zmiany te miałyby zmniejszyć ryzyko wypadków drogowych.